Ali Şanlı

Ali Şanlı


Romatizma

15 Nisan 2021 - 22:00

Eklemler birincil olmak üzere kas, kemik, tendon, bağ dokusu, iç organları ve bağışıklık sistemini etkileyen kronik ve genellikle ağrıya neden olan durumlara verilen addır. Romatizma birbirinden farklı hastalıkların genel adıdır. Ağrının yanı sıra şişlik ve hareket kısıtlılığına da yol açan romatizma, zaman zaman şekil bozukluklarına neden olabilir. BELİRTİLER

Romatizmanın genel bir hastalık grubuna verilen bir isim olduğunu belirtmiştik. Bahsedeceğimiz belirtiler romatizma türlerinde görülen rahatsızlık belirtileridir. Bu belirtiler;
- Eklemlerde ağrı ve şişlik
- Eklemlerde hareket kısıtlılığı
- Sabahları eklemlerde sertlik hissi ve ağrı
- El parmaklarında soğukta renk değişikliği
- Cilt altında bezeler 
- Günlük merdiven inip çıkarken zorlanma
- His kaybı
- İştah kaybı
- Sırt ve bel ağrıları
- Görme kaybı
- Kalp damar problemleri
- Böbrek fonksiyonlarında azalma

TANI

Doktorunuz şikayetleriniz ve hikayenizden sonra fizik muayene ile tanı koyacaktır. Kan testleri ile desteklenmesi romatizmanın türünü belirler. Radyolojik görüntülemede tanının doğrulanmasına yardımcı olacaktır. 

YAYGIN ROMATİZMA TÜRLERİ

Romatoid Artrit: Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkta bağışıklık sistemi, vücut eklemlerine saldırarak eklem sıvılarında artışa, eklemlerde şişlik ve dokularında iltihaba yol açar. 

Osteoartrit: Eklemin kıkırdak yapısının bozulması ve zamanla kaybolması bu hastalığa neden olur. Diz, kalça ve el parmaklarında sık görülür. Kanda iltihap göstergelerinde artışa yol açmadığı için halk arasında ‘’ iltihaplı olmayan romatizma’’ olarak bilinir. 

Fibromiyalji: Orta yaş grubunda daha sık görülen fibromiyalji, kas tutukluğu ve romatizmal ağrılar ile karakterizedir. Bu hastalıkta bazı noktalarda ağrı ve hassasiyet, uyku kalitesinin düşmesi ve hafıza problemleri görülebilir.

Sistemik Lupus Eritematozus: Genellikle genç- orta - yaşlı bayanlarda görülen bir hastalıktır. Eklem ağrısı ve eklem şişmesi, ateş ve kilo kaybı, iç organ tutulumları ile belirgin olan bir hastalıktır. 

Spondiloartropati: Omurganın ve pelvis dediğimiz leğen kemiği ekleminin iltihabı sonucu oluşan romatizma türüdür. Sabahları belirgin bel kalça ağrısı ve tutukluk şikayetleri de belirtileridir. 

TEDAVİ

Romatizmanın çeşidi belirlendikten sonra eklem etrafındaki ağrıyı hafifletmek ve yangıyı azaltmak için ilaç tedavisi uygulanır. Yine romatizmanın çeşidine göre tedavi ve egzersiz programı düzenlenmelidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir hususta beslenmedir. Beslenme ile bağırsak sisteminin düzenli hale gelmesi ve glutensiz yiyecekler ile takviye vitamin ve minerallerin alınması önemlidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum