Evde Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler

Her zaman evde yapabileceğin yaratıcı aktiviteler bulabilirsiniz. Sadece biraz düşünmeye ve hayal gücüne ihtiyacınız var!

Evde Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler
22 Ocak 2021 - 14:08
Yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerin listesi asla bitmez!
Bu aktivitelerin bazılarını yılın belli zamanlarında yapmak daha uygun olabilir. Keyfini çıkarın!

Ev İçinde Piknik Yapın

Yemek dolu piknik sepetinizi ve diğer piknik malzemelerinizi hazırlayın ve akşam yemeğinizi piknik yapıyormuş gibi yiyin. Aile hayatınızda bu tür çeşitliliklere sahip olmak aile üyeleri olarak daha yakın olmanızı sağlayabilir. Bu tür aktiviteler genellikle eğlence dolu akşamlar için bir katalizatör gibidir.Uluslararası Akşam Yemeğine Ev Sahipliği Yapın

Aile olarak, hakkında daha fazla şey öğrenmek istediğiniz ve ilginizi çeken bir ülke seçin. Bu ülkeye özgü mutfağı araştırın ve geleneksel servis şekliyle akşam yemeği hazırlayın. İsterseniz o ülkenin kültürüne ait yöresel kıyafetler bulabilir ve akşam yemeğinde giyebilirsiniz. Unutmayın, bütün aile üyeleri akşam yemeğinde o ülkeyle alakalı bilgiler getirmekle yükümlü! Örneğin, ülke olarak Meksika’yı seçtiniz. Yemek için taco, enchiladas ve ya arroz com pollo  servis edebilirsiniz. Herkes sombreros giyebilir. Bu etkinliği istediğiniz gibi planlayabilirsiniz.

Haber Programı Çekin

Günümüzde teknolojinin ne kadar harika işlediğini hepimiz biliyoruz. Elimizdeki akıllı telefonlar donanımlı bir şekilde video çekebiliyorlar. Sadece kendinizin olduğu veya aile üyelerinin de içinde bulunduğu bir haber programı çekin. Bu aktivite aynı zamanda aile üyelerinin toplum içinde daha rahat konuşabilmelerine katkı sağlayacaktır. Bunu evde yapmak, aile üyeleri olarak etkileşim kurmanın alışılmadık bir yoludur.

Çeşitli Avcılık Aktiviteleri Düzenleyin
Herkes saklanmış bir şeyleri bulmayı sever. Bulunması gereken şeylerin listesini yapın ve herkese verin. Saklanacak şeyleri evinizde ya da dışarıda bahçenize saklayabilirsiniz. Saklanan şeylerin bulunması için belli bir zaman limiti koyun. Yaratıcı olun! İsterseniz bazı ipuçları kullanabilirsiniz, örneğin ava başlamadan önce herkes saklanan şeyin ne olduğunu tahmin edebilir! Ayrıca kazanan için küçük bir ödül de koyabilirsiniz.Katamino Oynayın

Katamino çocukların geometrinin temel kavramlarını anlamasına yardımcı olan bir inşa oyunudur.  Tek kişinin oynayabileceği bir bulmaca olduğu gibi iki kişi arasında oynanan bir strateji oyunu olarak da oynanabilir. Katamino her yaştan oyuncuların çok severek oynadığı farklı seviyeleri olan sıra dışı bir oyundur.
 

Tırnak Süsleme Sanatını Öğrenin

Tırnak süsleme sanatı bu aralar çok popüler. Muhteşem bir şekilde boyanmış, şekiller çizilmiş tırnaklara sahip kişileri her yerde görebilirsiniz. Biraz sabırla ve pratik yaparak, nasıl yapıldığını siz de kendiniz evde öğrenebilirsiniz. Tırnak süsleme için gerekli araç ve gereçleri kozmetik dükkanlarından ya da eczanelerden bulabilirsiniz. Tırnakları boyamak ve şekillendirmek, daha sonra ilk ve son halini karşılaştırmak  gerçekten rahatlatıcı.

Bitki Yetiştirin

Fide dikmek ve her gün onların gelişimini izlemek gerçekten çok ödüllendirici, aynı zaman da eğitici. Fide ekimi için en doğru zamanın ne zaman olduğunu araştırmalısınız. Zaman çerçevesi değişik bitki türlerine göre dalgalanmalar göstermektedir. Bir çok bitkinin olgunlaşıp bahçeye ekilebilmesi için 3-15 hafta gerekmektedir. Hangi tür bitki ekmek istediğinize ve ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu kontrol etmelisiniz. Gerçekten bitkinizin gelişimini izlemek ve bahçeye ektikten sonra çiçek açmasını görmek inanılmaz bir keyif.

Temalı Film Gecesi Düzenleyin

Yayınlanmış bir çok film var, aralarından ailenizin sevebileceği bir film seçin. Filmi izleyeceğiniz zamana kadar adım adım bütün akşamı planlayın. Film için patlamış mısırları ve atıştırmalıkları unutmayın! Eğer yaratıcı olmak istiyorsanız, filme uygun bir sahne donanımı kurabilirsiniz, film ile bağlantılı tatlılar bile yapabilirsiniz! Güç sizinle olsun!
 

Oyunlar Oynayın

Masa oyunları evde eğlenmenin en güzel yollarından biridir. Seçebileceğiniz bir çok masa oyunu var. Herhangi bir oyun mağazasına gidin ve hangisi ailenizin zevkine hitap edebilir, bir göz gezdirin. Bu oyunların en iyi yanı, oynayan herkesle sürekli bir etkileşim içindesiniz. Oyunlar başlasın!

Kendi Yemek Programınızı Hazırlayın

Daha önce televizyonda hiç yemek programı izlediniz mi? Yemek pişirmek, popülaritesini hep koruyan bir aktivite. Aslında, bu günlerde sadece yemek pişirmekle alakalı programlarının yayınlandığı ağlar çok popüler. Denemek istediğiniz yemek tarifini seçin, kendi yemek şovunuzu yapıyormuş gibi seçtiğiniz tarifi yapın ve videoya alın. Bütün aile üyelerinin katıldığından emin olun. Çektiğiniz videoyu izlerken çok eğleneceksiniz!

Korkuluk Yapın

Sonbahar mevsimi, korkuluk yaparak eğlenmeden asla tam değildir. Düşen yaprakların hışırtısı ve bu yaprakları eskimiş kıyafetlerin içine doldurmak herkesi çocukluğuna götürür. Aynı zamanda bu korkuluğu başka yollar kullanarak yapabilir,  yılın herhangi bir zamanında gazeteleri ve havlu kağıtları kullanarak evinizin içinde de yapabilirsiniz.

Karaoke Gecesi Düzenleyin

Karaoke gecesi ailenizle vakit geçirmek için gerçekten benzersiz bir aktivite. PlayStation ve Wii seçebileceğiniz birkaç opsiyona sahip. Tecrübeyle sabit, eğlence ve kahkaha dolu bir akşam olacak! Herkes şarkı söylemeyi sever, sesi şarkı söylemeye uygun olmasa ve karaokede tam bir facia olsa bile.

Yapboz Yapın

Yapboz yapmak evde beraber sakince vakit geçirmek için güzel bir yoldur. Yapboz için doğru parçayı bulana kadar saatler geçebilir. Yapboz yapmanın en iyi yanı ise bittikten sonra ortaya çıkan bütün görüntüdür. Bu tek akşamlık bir aktivite değil o yüzden yapbozunuzu rahatça yapabileceğiniz bir köşeye kurun. Yapboz yapmadığınız zamanlarda yapbozunuzu koruyabilmek için sarabileceğiniz özel matlar bulabilirsiniz. Eğer kullanmadığınız yedek masanız varsa yapboz yapmak için onu kullanabilirsiniz.

Lego Yapın

Eminim ki daha önce legolardan yapılmış muhteşem sanat eserleri görmüşsünüzdür. Tabiki herkes legolarla büyük projeler yapmak için yetenekli olamayabilir. Neyseki zevk almak büyük şeyler yapmanız için gereki olan yetenekle sınırlı değil. İnşa ettiğiniz şeye rağmen, basit bir şekilde yaratıcı olun ve içinizdeki çocuğun açığa çıkmasına izin verin!

Kendi Takılarınızı Yapın

Takı yapmayı öğrenmek çok zor değil. İnternetten nasıl küpe ve kolye yapılacağını öğreten bir çok sayfa bulabilirsiniz. Bijuteri ya da ilgili dükkanlada gidip ihtiyacınız olan araç ve gereçleri satın alabilirsiniz. Zaman ayırın ve takınızı bitirdiğinizde nasıl görünmesini istediğinizi kafanızda tasarlayın. Yaptığınız takı aynı zamanda güzel bir hediye olabilir.

İngiliz Çay Partisine Ev Sahipliği Yapın

Küçükken, hayali arkadaşlarla konuşarak ve çaylarınızı yudumlayarak verdiğiniz çay partilerini hatırlıyorsunuzdur. Şu an bir yetişkinsiniz, neden gerçek bir çay partisi yapamayasınız? En güzel kıyafetlerinizi giyin ve ingiliz çay partisi düzenleyin. İnternette bazı kılavuzlar, tarifler ve hatta oynayabileceğiniz oyunlar bile var. Biraz keşfedin ve planlayın, ondan sonra aileniz için muhteşem bir çay partisi düzenleyin.

Ampüllerde Bitki Yetiştirin

Yılda sadece 2 kez ampül içinde bitki yetiştirebilirsiniz. Sonbaharda, lale veya nergis gibi ilkbahar çiçekleri ekebilirsiniz. Allium, agapanthus, cannas ve diğer yaz çiçekler ise erken ilkbaharda yetişebilir. Uygun zamanı gözetin ve bitkilerinizi ekin. Filizlerin ortaya çıkmaya başladığını gördüğünüzde ödülüzünü alacaksınız. Arka bahçeniz çiçeklerin açmasıyla daha da güzel bir görünüm kazanacak.

Kitap Okuyun

Sesli kitap okuma sanatı popülaritesini kaybetti. Ailenizin ilgisini çeken bir kitap seçin ve her hafta bir akşam sesli kitap okuma etkinliği düzenleyin. Okumaları sırayla yapın, böylece hikayede ne olduğuna dair etkileşimi arttırmış olursunuz. Bu sizin ailenize özel kitap kulübü olabilir.
 

Su Balonu Savaşı Yapın

Bu aktivite en iyi dışarıda ve hava güzelken yapılabilir. Hepimize dolu dolu gençlik getiren bir aksiyon aktivitesi diyebiliriz. Ailenizin büyüklüğüne göre değişir ama isterseniz bu aktiviteyi gruplara ayrılarak da yapabilirsiniz. İstediğiniz kadar balonu su ile doldurun. Dışarı çıkın ve hedefinizi belirleyin. Koşun, gülün ve eğlenin!

Yoga Öğrenin

Yoga her yaş grubu için uygun ve oldukça faydalı bir aktivitedir. Aile üyeleri olarak yoga öğrenin. Bir çok öğrenme aracını bulabilirsiniz. Yerel kütüphanenizden bazı videolar bulabilirsiniz. Aile olarak eğlenceli ve sağlıklı etkileşimin tadını çıkarmak için canlandırıcı bir aktivite.
 

Kendi Kodunuzu Yazın

Kendi kodunuzu yaratın ve birbirinize bu kodlarla mesajlar yazın. Alfabeyi alın ve her harfi temsil eden işaret ve sembollere dönüştürün. Kendi kodunuzu oluşturmak gerçekten heyecan verici. Herkese kodun bir örneğini verin ve diğerine mesaj yazmaya başlayın. Sizin oluşturduğunuz özel kodları çevirmek eğlenceli olacak!

Fotoğraf Çekimi Düzenleyin

Bazı kıyafet ve sahne donanımlarını toplayın ve aile üyeleri olarak fotoğrafı çekimi düzenleyin. Aynı zamanda bütün aile üyelerinin tek başlarına fotoğraf çekildiğinden de emin olun. Profesyonel fotoğrafçı gibi davranın, çektiğiniz fotoğraflarda yaratıcı olun. Eğlenceli, ciddi fotoğraflar çekin. Samimi pozlar verin. Dijital fotoğrafın eğlencesi istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz ve beğenmezseniz silebilirsiniz. Fotoğraf çekimini ilginç kılmak için sahne donanımınız olduğundan emin olun!

Kaligrafi Öğrenin

Yeni teknikler öğrenmek her zaman ilgi çekicidir. Kaligrafi özel kalemlerle güzel yazı yazma sanatının bilinen bir türüdür. Kırtasiyeler öğrenme sürecinde size yardımcı olacak her türlü araç ve gerece sahipler. Sevdiğiniz bazı şiir veya alıntıları yazın. Kim bilir belki de bu konuda yetenek kazanırsınız ve çalışmalarınızın bazılarını çerçeveletirsiniz.

Barbekü Partisi Düzenleyin

Barbekü yapmak her zaman keyifli ve ilgi çekicidir. Yemeğinizi dışarda pişirip dışarda yiyebilirsiniz. Yemeğinizi bitirdikten sonra kamp ateşi yakabilir ve birbirinize korkunç hikayeler anlatabilirsiniz! Barbekü partisi düzenleyin ve gece gökyüzünün tadını çıkarın! (Bahçeli evler için)

Kendi Oyununuzu Yaratın

Ne tür bir oyun yapmak istediğiniz üzerine tartışın. Birlikte oyunu tasarlayın, kuralları koyun. İhtiyacınız olan oyun parçalarını yapın. Ve kendi icat ettiğiniz bu oyunu oynayın! Sizin oluşturduğunuz oyun ve kurallarla gelmek diğerleriyle etkileşim için inanılmaz bir yol. İşbirliğinizin sonuçlarını görmek oynarken ve izlerken çok heyecanlı olacak.

Spa Gecesi Yapın

Evde spa gecesi yapabileceğiniz bir akşam planlayın. Mumları yakın, rahatlatıcı bir müzik koyun ve ve atmosferi spa ortamına çevirin. Yüz maskeleri, manikür ve pedikür yapabilir, kendinize köpük banyosu hazırlayabilirsiniz. Herkesin ayrı şeyler yapabileceği şekilde programlayın. Aileniz rahatlamaktan ve şımarmaktan keyif alacak!

Charades Oynayın ( Sessiz Film – Anlatım)

Charades çok uzun zamandır var olan ve hiç eskimeyen bir oyun. Bu oyunu satın da alabilirsiniz. Ama kendiniz yapmaktan çekinmeyin. Bütün aile üyeleri charades yazımı konusunda yardımcı olabilir. Diğerleri tahmin etmeye çalışırken ailenizin taklitlerini izlemek kesinlikle çok eğlenceli olacak.

Aile Albümü Oluşturun

Farklı zaman ve mekanlarda çekilmil çeşitli aile fotoğraflarınızı seçin. Bu fotoğrafları gruplara göre ayırın ve fotoğraf albümü oluşturun. Belki de özel bir gezi ya da birlikte yaptığınız anlamlı bir aktiviteye odaklanmak isteyebilirsiniz. Bu albümün kişiselleştirin ve kendiniz yapın. Sonuçta, bu sizin hikayeniz!

Umarım bu listeden evde yapmak isteyeceğiniz yeni öneriler bulabilirsiniz. Bolca eğlenin ve yıllar sonra bile hatırlayacağınız eğlenceli anılar oluşturun.

Ve en önemlisi YAVAŞLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum