Güzelliğinize Güzellik Katacak Ay Takvimine Göre Güzellik ve Cilt ve Saç Bakım Önerileri

Tarih boyunca daima kadınla özdeşleştirilmiş olan Ay’ın, evrelerine dikkat edilerek uygulanan saç ve vücut bakımlarının çok daha etkili olduğu söyleniyor. Dünya üzerinde pek çok kadın, Ay’ın durumuna göre saçını kestirip kestirmemeye karar veriyor, vücut bakımını dolunayda yapıyor.

Güzelliğinize Güzellik Katacak Ay Takvimine Göre Güzellik ve Cilt ve Saç Bakım Önerileri
31 Ocak 2024 - 11:34

Ay takvimi, bugün kullandığımız takvimin aksine Güneş’in değil Ay’ın hareket ve evrelerini esas alan bir takvim. Bu takvim, kültürümüzde “halk takvimi”, diğer kültürlerin çoğunda ise “çiftçi takvimi” ve buna yakın isimlerle anılır.

Çiftçi takvimi olarak kullanımı daha bir uygun. Çünkü antik dönemlerden itibaren toprakla, ekinle, denizle ve balıkçılıkla haşır neşir olan çiftçiler, köylüler ve balıkçılar, ektikleri ürünlerden en iyi hasadı toplamak, en verimli şekilde balık tutmak için Ay’ın evrelerine göre hareket ediyormuş. Örneğin bazı ekinler dolunayda ekiliyor, bazı balıklar en iyi ay küçülürken tutulabiliyormuş.
Ay’ın Dünya üzerindeki etkileri kimi yönleriyle bilimsel olarak açıklanabiliyor. Örneğin; Ay’ın çekim gücünün denizlerde gel-git yaratması gibi, %90’ı sudan ve bolca hormondan oluşan insanın üzerinde de etkisi olabileceği düşünülüyor. Ayrıca Ay’ın evreleriyle atmosfer basıncı, nem ve toprağın durumu arasında bağlantılar olabileceği de dikkate alınıyor. Araştırmalar süredursun, modern çağda Ay takvimi, güzellik ve bakım rutinleri, özellikle de saç kesimi için en uygun tarihi belirlemekte kullanılıyor.

Kulağa biraz delice geldiği için (Biraz mı? ) kimselere çaktırmadan, internet veya çeşitli telefon uygulamaları üzerinden ayın evrelerini takip edip, bakımınızı bu evrelere uydurmayı deneyebilirsiniz. Belki de gerçekten daha iyi sonuçlar elde ederiz, kim bilir?
Ama önce Ay’ın evrelerini iyice belleyelim.

Ay evreleri
Yeni Ay: Ay’ın gökyüzünde görünmediği, yani karanlıkta olduğu 3 gün.

İlk Dördün: Yeni Ay’dan ortalama 7 gün sonra ortaya çıkan devre. Hilal’den dolunaya uzanan dönem için “ay büyürken” denir.

Dolunay: Yeni Ay’dan yaklaşık 14 gün sonra oluşur. Ay’ın gökyüzünde tam ve parlak olarak göründüğü gün.

Son Dördün: Dolunaydan sonra ayın yeniden küçülmeye başladığı dönem. Dolunaydan yaklaşık 1 hafta sonra Ay tam olarak son dördün pozisyonuna gelir. Ay’ın küçülme dönemidir.

Dolunay geçmeden: Kurt adam diyeti

Ay’ın bilinen ve ayrıca tahmin edilen etkilerine göre geliştirilmiş bir diyet bile var ve evet, adına kurt adam diyeti diyorlar. Çünkü dolunaya odaklı olarak yapılıyor. Madonna, Demi Moore gibi ünlülerin bile uyguladığı söyleniyor. Uluslararası Bitki ve Aromaterapi Federasyonu Başkanı Christian Dyuraffur’a göre; yeni ay ve dolunay zamanı, atmosfer basıncı ve suların hareketlenmesine neden olan etkiler, insan metabolizmasını da etkiliyor ve bu dönemde toksin ve yağlar daha hızlı bir şekilde vücuttan atılıyor.

Yeni ayın, yani Ay’ın gökyüzünde görünmediği 3 günlük dönemin ilk günü veya dolunayın ilk gününden itibaren 24 saat boyunca yalnızca sıvı tüketilmesine dayanıyor. Sebze ve meyve suları, içme suyu, bitki çayları tüketiliyor. Dolunay sonrasında ay küçülmeye başladığında da günde 8 bardak su içilmesi gerekiyor. Sıvı tüketimini Ay’ın bu evrelerinde artırmanın, vücudu dinçleştireceği ve hafifleteceği düşünülüyor.
Peki, ayın hangi evrelerinde bakım yapmalıyız?Canlanma zamanı: Ay büyürken

Yeni Ay, gökyüzünde ışığın rahatça görülmediği karanlık bir dönem. Bu nedenle bakım yapmak yerine kendinizi, vücudunuzu dinlendirin. Ay'ın büyümesiyle bakım rutinlerinize başlayabilirsiniz.

Yeni Ay’dan sonra başlayan ve dolunaya kadar uzanan bu dönem, büyüme, canlanma ve hasarların giderilmesi için en uygun zaman. Bu evrede cildin daha emici ve yenilenmeye daha açık olduğu düşünülüyor. Öneriler şöyle:

- Aşırı kurumuş, yıpranmış cilt ve saçların bakımını yapın.

- Ölü derilerden kurtulun, kese ve peeling ve scrub uygulayın.

- Aknelerin ve siyah noktaların temizlenmesine ağırlık verin.

- Tekrar eden ağrılar için masaj yapın, ağrı kesici yağlar kullanın.

- Saçlarınız zayıfsa ve daha güçlü ve gür uzamaları için kestirmek istiyorsanız, saç kesimini bu dönemde yaptırın.

- Vücut bu dönemde enerji depolamaya meyilli (bu da kilo almak ve vücudun su tutması demek) olduğundan hafif yemeklere yönelin.

- Bu dönemde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ağırlık verirseniz, ayın geri kalanını daha zinde geçirebilirsiniz.

Saçları boyatma vakti: Dolunay

Dolunayın, Ay’ın büyütme etkisinin doruğa ulaştığı evre olduğu düşünülüyor.

- Cildin emiciliğinin en yoğun olduğu dönem olması nedeniyle, saç ve cilt maskelerinin tam da dolunay zamanı veya 3 gün öncesi ve sonrasında uygulanması en ideali.

- Besleyici cilt maskeleri ve saçları güçlendiren saç maskelerini dolunayda yapın.

- Dolunayda acı eşeğimiz düştüğünden tüy almak için hiç uygun bir zaman değil. Tüylerinizden kurtulmak için Ay’ın küçülme evresini bekleyin.

- Saçınızı gür gösterecek, gösterişli ve dolgun bir kesim yaptırmak istiyorsanız dolunay zamanı saçınızı kestirin.

- Saçınızı canlı bir renge boyatacaksanız bu dönem uygundur.

Enerji toplanır: Ay küçülürken

- Ay küçülürken enerjimizin ve dayanıklılığımızın azaldığı düşünülüyor. Öneriler de bunu dengelemek yönünde veriliyor.

- Saunaya girmek, rahatlatıcı banyolar yapmak, banyo tuzları kullanmak için ideal.

- Sarkmaları engelleyen ve cildi derinlemesine temizleyen kil maskeleri yapın.

- Enerjinizin çok fazla düşmesini engellemek için enerji çalışmaları, spor, kaslar için ağırlık çalışmaları veya yürüyüşler yapın.

- Beslenmenize dikkat edin, vitamin ve mineral alımınızı düzenli yapın.

- Tüyler, Ay küçülürken alınırsa daha geç uzayacakları ve seyrelecekleri düşünülüyor. Yani tüy almak için iyi bir dönem.

- Saçlarınızı da Ay küçülürken boyatabilirsiniz.

- Ayrıca saçlarınızı çok kısa kestiriyor ve hemen uzamasınlar istiyorsanız bunu ay küçülürken yapın.

Ay’ın hangi burçta olduğunu da dikkate almalı mıyız?

- Öncelikle her tür güzellik ve bakım uygulaması için Ay’ın Terazi veya Aslan’da olması en iyisidir diyorlar. Örneğin; muhteşem bir saç kesimi ya da tam bir vücut bakımı için Ay dolunay ve Aslan veya Terazi’de olmalı.

- Eğer masaj yaptıracaksanız Ay, su gruplarında yani Yengeç, Balık veya Akrep’te yükseldiğinde yaptırın, daha etkili olur diyorlar. Manikür ve pedikür yaptırmak için de uygun. Fakat Ay, bu su gruplarında olduğunda saç kesimi yaptırmayın.

- Ay, Zodyak’ın muhafazakar burcu Oğlak’tayken, yepyeni ve modern bir saç kesimi yaptırmayın, sonuç hoşunuza gitmeyebilir. Fakat tırnaklarız zayıfsa, güçlendirme işlemleri için Ay Oğlak’ta uygun dönemdir.

- Saçları parlatacak işlemler için Ay; Koç, Yay veya Başak’ta olmalı.

- Saçınızı dolgun gösterecek işlemler için Ay; Aslan veya Boğa’da olmalı.

- Saçları kıvırmak, dalgalandırmak için yapılacak maşa, köpük gibi işlemler için Ay; Başak, Terazi veya Aslan’da olmalı.

- Saç boyamak için Ay’ın sabit burçlarda olmasını bekliyoruz: Boğa, Aslan, Akrep, Kova.

- Saç kestirmek için en uygunsuz zamanın ise Ay’ın Koç burcunda yükseldiği günler olduğu söyleniyor.

- Tüyleri almak için ise Ay; Aslan, Yay veya Koç’ta olması gerekiyormuş.


Yemek.com Logo


YORUMLAR

  • 0 Yorum