Yoğurdun hızlıca ekşimesine kesin çözüm

Sağlıklı ve lezzetli olmasıyla tüketilen yoğurt kısa sürede ekşime yapar. Özellikle bu yaz aylarında. Ancak doğru formülü uygularsanız uzun süre taze kalır.

Yoğurdun hızlıca ekşimesine kesin çözüm
09 Temmuz 2024 - 13:59 - Güncelleme: 09 Temmuz 2024 - 15:21

Birçok yemeğin yanına yoğurt da tüketilir. Kısa sürede ekşime yapmaması için yoğurta bu yöntemi uygulayın.
Yoğurt bozulmuşsa bunun en büyük belirtisi kokusudur. Taze yoğurt hafif ekşimdi ve ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Normal yoğurda göre ise daha sıvımsı bir yapısı vardır.
Rengi de bozuk yoğurdu ele verir. Sarımsı, gri ya da yeşil renk alabilir. Yoğurdun içerisindeki mikroorganizmalar üremiştir ve yapısı bozulmuştur.
Bozulmuş yoğurt keskin ve acı bir tada sahiptir. Ağzınızda yanma hissi bırakıyorsa o yoğurt bozulmuştur.
Bozuk yoğurdun işaretlerini görerek sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Ciddi mide rahatsızlıklarına yol açacak bozulmuş yoğurt için dikkatli olmak gerekir.
Yoğurdun kısa sürede ekşimesi saklama koşulları ile ilgili olabilir. Uzun süre taze kalacağı düşünülse de sıcak havalarda hemen bozulmaya başlayabilir. Bu nedenle doğru saklama tekniklerini bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.
Yoğurt, açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Ancak arta kalan yoğurdu saklamak istiyorsanız diğer gıdalarla karıştırmadan saklamalısınız. Bu durum bozulma süresini hızlandırabilir.

Yoğurdun suyu, birkaç gün içinde kendiliğinden ayrılır. Yoğurt içindeki vitaminler suyuna geçtiği için de, yoğurt yerken mutlaka suyu ile karıştırılarak tüketilmesi önerilir.

Yoğurdun birçok çeşidi bulunur. Örneğin, meze yapımı için süzme yoğurt yaygın olarak kullanılır. Yoğurt, saf olarak yenilebileceği gibi, yemeklerin yanında da tüketilebilir. Ayrıca, pek çok yemek ve içecek türü yoğurt ile yapılır. Örneğin, keş, ayran, cacık ve yoğurt çorbası bunlardan bazılarıdır.

Yoğurdun Ekşimesi
Yoğurt zamanla sulanıp ekşiyebiliyor. Bunu önlemek mümkün. Yoğurdun daha uzun sğre taze kalması için uygulanması gereken yöntem şöyle:
Yoğurdu büyük bir kapta mayalamak yerine, yoğurdu mayayı ilave ettikten sonra bir kvanaoz ya da cam birk aba aktarın ve bu şekilde mayalandırmaya bırakın. Küçük porsiyonlar halinde sakladığınız yoğurtları tükettikçe açacağınız için diğer kavanozlardaki yoğurtlar taze kalabilir.
Yanı sıra yoğurt mayalarken kullandığınız mayanın taze, ekşimemiş ve yoğun kıvamlı bir maya olmasına dikkat edin

Yoğurdun Ekşiliğini almak için ne yapılır?
Ekşiliği gidermenin bir çözümü var. Hafif ekşimiş yoğurdun içine bir miktar su ekleyin. Ardından yoğurdu ince bir süzgeç yardımıyla süzün. Yoğurdun ekşiliği gidecektir.

Yoğurdun ekşi olması için nasıl Mayalanir?
Yoğurdu katı boza kıvamında olacak şekilde su ile karıştırıp çırpıyoruz. Petek varsa üzerine koyup ılımasını bekliyoruz. 10 dakika sonra ocağa küçük bir tencerenin içine su koyup bardağın üstünü kapatarak ocağın altını orta derecede ateşe veriyoruz. Yoğurt sıcak ortamda ekşir.

El yapımı yoğurt neden ekşi olur?
Ev yoğurdu mayalanırken kullanılan yoğurt kültürü içinde yer alan L. Bulgaricus isimli bir bakterinin fazla olmasıyla yoğurdun tadı daha ekşi olur. Ev yoğurdunun mayalanma sıcaklığının yüksek olması, uzun süre mayalanmak için bekletilmesi gibi nedenler bu bakterinin sayısının artmasına neden olur.

Taş gibi ev yapımı yoğurt nasıl yapılır?
Yapılışı klasik tarifteki gibi 3 litre sütü havalandırarak kaynatıp soğutun. Ilınınca iki yemek kaşığı yoğurtu süte ekleyin. Daha sonra 100 derecede 5 dakika ısınan fırına, sütü ağzı açık bir kaba koyup kapağını kapatın. 5 saat bekledikten sonra taş gibi yoğurt elde etmiş olacaksınız.

Yoğurt mayasını çok koyarsak ne olur?
Yoğurdun, mayalanması için genellikle 4-5 saat süre beklemesi idealdir. Eğer daha fazla mayalanırsa yoğurt sulanır ve daha sıvı bir hal alır. Mayalandıktan sonra yoğurdun dinlenmesi için 1 gün buzdolabında bekletilebilir. Bu sayede daha kıvamlı bir yoğurt haline gelecektir” 

Yoğurt ne zaman ekşir?
Yoğurt Ne Kadar Sürede Bozulur? Ev yapımı yoğurtlar 2-3 gün içerisinde tüketilmeli, bu süreçte kapağı kapatılarak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Paketlenmiş hazır yoğurtlar ise açıldıktan sonra 4-5 gün içinde tüketilmelidir. Bu süreden sonra yoğurt besin değerini kaybeder ve bozulmaya başlar.

Yoğurt sıcakta ekşir mi?
Yoğurt Neden Ekşime Yapar? Sıcak mayalanırsa(48 dereceden yüksek sıcaklıkta olursa) yoğurtta ekşime gerçekleşir.

Yoğurt kaç saatte ekşir?
İdeal koşullar altında yoğurt 3,5 ila 4 saat içerisinde mayalanır. Ancak daha uzun süreli mayalama ekşime ya da sulanma gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Yoğurt nasıl tatlandırılır?
Yoğurt yine de ekşimeye başladıysa önce ekşi yoğurt nasıl tatlandırılır sorusunu cevaplayalım. Yoğurdunuza uygun miktarda su ekledikten sonra süzebilirsiniz, şeker veya meyveyle tatlandırabilirsiniz.

Yoğurt mayasına tuz ve şeker konur mu?
Küçük bir kapta yoğurt mayasını, şekeri ve yeteri miktarda tuzu karıştırın. Şeker kullanmak, mayayı aktifleştirir ve daha iyi bir kıvam almasını sağlar. Tuz kullanmak ise yoğurdun ekşimesini engeller. Bir tutam tuz kullanmak yeterli olacaktır.

Yoğurt Mayalarken karıştırılır mı?
2 yemek kaşığı yoğurt mayasını ( önceden kalan yoğurdumuzdan 2 yemek kaşığı kadar ayırıyoruz) bir kepçenin içine alıyoruz. Kaşıkla az az sütten alıp bu mayayı eziyoruz ve kepçenin içinde karıştırıyoruz. Daha sonra içinde yoğurt süt karışık olan bu kepçeyi yavaş yavaş borcamdaki süte yediriyoruz. İyice karıştırıyoruz.

Yoğurdun güzel olması için ne yapmam gerekiyor?
yoğurt yapımının püf noktaları

-Yoğurdunuzun koyu kıvamlı olmasını istiyorsanız tam yağlı süt kullanın.
-Kış aylarında mayalama işlemini yaparken yoğurdu mayaladığınız kapları daha fazla sarın   ve sıcak tutun.
-Yazın yoğurt yapıyorsanız eğer üzerini fazla örtmeyin.

Yoğurdun içine ne katılırsa güzel olur?

İşte bu içeriğimiz tüm yoğurt severlere gelsin, her nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa..

  1. Yoğurt+Avokado+Misket Limonu+Domates+Kırmızı Soğan. ...
  2. Yoğurt+Salatalık+Sarımsak+Limon+Dereotu. ...
  3. 3. Yoğurt+Havuç+Kuru Üzüm+Elma Sirkesi+Zeytinyağı ...
  4. Yoğurt+Kiraz+Ceviz+Hindistan Cevizi+Vanilin. ...
  5. Yoğurt+Muz+Süt+Chia Tohumu+Bal.

En iyi ev yoğurdu nasıl yapılır?
Sütünüzü derin bir tencereye alın. ...
Ocağın altını kapatıp sütün ılınmasını bekleyin. ...
Maya için 3-4 yemek kaşığı yoğurdun içerisine sütten birkaç kaşık dökelim mayamız ılınsın.
Kaplara bölüştürüp üzerini örtün..5-6 saat bu şekilde üzeri hiç açılmadan bekletin.

Yoğurtta ekşime neden ve ne zaman görülür?
Yoğurt neden ekşir? Soğuk zincir bozulduğu zaman sıcağa maruz kaldığında üründe ekşime olabilir.Ya da yoğurtta bulunan yararlı bakteriler yavaş ilerleyen fermantasyon sonucu asitlik unsurları ortaya çıktığı için ekşime görülebilir.
 

Yoğurt kaç derecede ekşir?

Eğer 45 dereceden daha yüksek bir sıcaklık olur ise o zaman yoğurt ekşir. Aynı zamanda 45 dereceden daha az bir sıcaklık ortaya çıkar ise, o vakit yoğurt tutmayabilir. O yüzden mutlaka 45 derecelik bir sıcaklık yakalanmalı ve bu derece üzerinden yoğurt mayalanmalıdır.

5 litre süte ne kadar yoğurt mayası konur?
5 Litre sütü kaynatıyoruz. Üzerindeki kaymağı alıyoruz. Sütümüze parmağımızı batırdığımızda ılık derece olacak. Mayası için 1-1,5 yemek kaşığı yoğurt alıyoruz.

Taş gibi yoğurt kaç saatte mayalanır?
Mesela kapak yerine bir tel süzgeç koyulabilir ve bir bez vasıtasıyla sarılabilir. Bunun ardından ise 5 ya da 6 saat boyunca en az bekletilmeye bırakılmalıdır. Bu süreç içerisinde mayalanmış olan yoğurt damda istendiği gibi taş gibi sert hale gelecektir. Bu süre geçtikten sonra ise buzdolabına kaldırmak yeterlidir.

Mayalanan yoğurt kaç saat beklemeli?

4- İdeal mayalama süresi 45-50 °C sıcaklıktaki bir ortamda ( fırın vb ) 3,5 – 4 saat bekletmektir. Daha uzun süre mayalanması yoğurtta sulanma ve ekşimeye neden olabilir. 5- Mayaladığınız yoğurt tutmuş ise 8-10 °C sıcaklıkta buzdolabında 24 saat bekletiniz.

Yoğurt mayalama kaç saat sonra dolaba konur?
Temiz bir sofra bezini, yoğurdun mayalandığı tencerenin üstüne örtüp 5 saat süreyle mayalanmaya bırakın. 5 saat sonra kapağını açın. Yoğurdun ekşimemesi için, fazla bekletmemeye dikkat edin. Soğumasının ardından dolaba koyun ancak üstünü kapatmayın, ertesi gün kapatın.

Çok sıcak sütle yoğurt mayalanır mı?
Sütü tam ısısında mayalamıyorsunuz
Sütün ne çok ılınması ne de çok sıcak olması gerekiyor mayalama işlemini yapmak için. Sütünüzü ocaktan aldıktan sonra birkaç dakika kadar havaladırma işlemini yapın. Sütün üzerini bir tülbentle kapatın ve oda sıcaklığında ılınmaya bırakın.

Bir kilo süte ne kadar yoğurt konur?
Yoğurt mayalama sırrı ve püf noktaları
Yoğurt mayalama yapmak için süte atacağınız yoğurdun organik olarak yapılması gerekmektedir. Ev yoğurdunu 1 litre süt için kullanabilirsiniz. Leziz bir yoğurt için, 1 litre süte en fazla 1 tatlı kaşığı maya kullanın.

Çok kaynamış süt yoğurt olur mu?
Yoğurdun kıvamını ve kalitesini ayarlayacak en önemli etken yoğurdun mayasıdır. Yoğurt yapmak için hazırladığınız sütün iyice kaynamış olması ve tamamen soğumadan ilk ısısı düştüğünde kullanılması gerekir. Kaynamış ve soğumuş sütü tekrar yoğurt yapmak için ısıtırsanız sonuç hüsranla bitecektir.
 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum