Toyota'dan skandal güvenlik itirafı: Tüm araçlar geri çağırılıyor

Japonya hükümeti, araç üretim sertifikasyonu için 'hileli güvenlik testi’ sunmakla suçlanan otomobil firmalarının, yaptıklarını itiraf ettiklerini bildirirken, dünyaca ünlü otomotiv markası Toyota'nın araç güvenlik testlerinde sıklıkla hile yaptığı ortaya çıktı.

Toyota'dan skandal güvenlik itirafı: Tüm araçlar geri çağırılıyor
04 Haziran 2024 - 11:12
Araç üretim sürecinde sertifikasyon için ‘hileli güvenlik testi’ yaptıkları iddiasıyla Toyota, Mazda, Yamaha, Honda ve Suzuki'nin aleyhine açılan hükümet soruşturması gündemdeki yerini koruyor.
Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT) sertifikasyon amacıyla ‘hileli güvenlik testi’ sunmakla suçlanan otomobil firmalarının söz konusu yolsuzlukları kabul ettiklerini bildirdi.
Bakanlık, Japon firmalardan, soruşturmada adı geçen modellerini kapsayan sevkiyatları durdurması ve söz konusu modellerin, ulusal güvenlik standartlarını karşıladığının doğrulanmasını istedi.
MLIT yetkilileri, yerinde denetim yapmak üzere Japon firmaların üretim tesislerine sevk edildi.
Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Saito Tetsuo, yaptığı açıklamada, güvenlik testi yolsuzluklarının son derece üzücü olduğunu bildirdi.
Bakan Saito, soruşturma kapsamında etkilenen modellerin, halihazırda düşük üretim hacimleri nedeniyle Japon ekonomisi üzerinde sınırlı etki oluşturacağını tahmin ettiklerini belirtti.‘Toyota olarak özür diliyoruz’
Toyota Motor, açıklamasında, firmanın toplamda 7 modeli kapsayan araçlarının "MLIT onaylı olmayan yöntemlerle sertifikasyondan geçirildiğini" duyurdu.
Fielder, Axio ve Yaris Cross modellerinin üretiminin halen sürdüğü, diğer 4 modelin ise üretiminin daha önce durdurulduğu ifade etti.
Toyota Başkanı Toyoda Akio, düzenlediği basın toplantısında, bakanlık talimatlarına uyacaklarını bildirerek, "Toyota olarak özür diliyoruz. Doğru sertifikasyon sürecini takip etmeden seri üretim yapıp otomobil sattık" dedi.
Yolsuzluğun sistemin temellerine etkisine değinen Toyoda, "Bu gibi eylemler sertifikasyon sisteminin temellerini baltalıyor. Bir otomobil üreticisi olarak bunların asla gerçekleşmemesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Honda'nın 4.3 milyon, Toyota'nın 1.7 milyon aracını kapsıyor
Devlet televizyonu NHK'nın haberine göre Japon firmalar soruşturmada adı geçen modellerin sevkiyatlarını durdurdu.
Resmi Kyodo ajansına göre test sonuçlarına ilişkin sertifikasyon sorunundan Honda'nın 4.3 milyon, Toyota'nın 1.7 milyon, Mazda'nın 150 bin, Suzuki'nin 26 bin, Yamaha'nın 7 bin aracı etkilendi.
Toyota'nın testlerde "yanlış veriler sunarak motor üretiminde hile yaptığı", Mazda'nın ise "motor kontrol yazılımını kasıtlı olarak yeniden yazdığı" kaydediliyor.
Suzuki, Honda ve Yamaha'nın ise söz konusu yolsuzlukların yanı sıra sahte test sonuçları raporladığı bildiriliyor.

Japonya'nın önde gelen otomobil üreticileri Toyota, Mazda, Yamaha, Honda ve Suzuki'nin, araçlarının sertifikasyonu için 'hileli güvenlik testi' yaptıkları iddiası, Japonya'da büyük bir skandala yol açtı.HÜKÜMET SORUŞTURMA BAŞLATTI
Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT), söz konusu firmalar hakkında hükümet soruşturması başlattı. Soruşturmada, firmaların Japonya'nın ulusal güvenlik standartlarını karşılamayan araçları sertifikasyondan geçirmek için test sonuçlarını manipüle ettikleri ortaya çıktı.

FİRMALAR SUÇUNUKABUL ETTİ
MLIT'nin yaptığı açıklamaya göre, beş firmaya ait toplam 38 modelin 'hileli' testlerden geçirildiği belirlendi. Bu modellerden 6'sı halen piyasada satışta bulunuyor.

HONDA'NIN 22 MODELİNDE HATA VAR
Toyota'dan yapılan açıklamada, Corolla Fielder, Corolla Axio, Yaris Cross ve Lexus'un üretimi sona eren bir modelinin etkilendiği ifade edildi. Mazda'nın ise Roadster RF ve Mazda 2 modellerinin sevkiyatları durduruldu. Honda'nın ise 22 modelinin test sonuçlarında hata olduğu belirtildi.

FİRMALARDAN ÖZÜR AÇIKLAMASI
Skandala karışan firmaların üst düzey yöneticileri, yaşananlardan dolayı özür dilediler. Toyota Başkanı Akio Toyoda, "Doğru sertifikasyon sürecini takip etmeden seri üretim yapıp otomobil sattık" dedi. Honda CEO'su Toshihiro Mibe ise "Derinden özür dileriz" ifadelerini kullandı.

SEVKİYATLAR DURDURULDU
MLIT, firmalara etkilenen modellerin sevkiyatlarını durdurmalarını ve bu modellerin ulusal güvenlik standartlarını karşıladığının doğrulanmasını istedi.

TOYOTA, HONDA VE MAZDA HİSSELERİ DEĞER KAYBETTİ
Skandal, firmaların borsadaki performanslarını da etkiledi. Toyota, Honda ve Mazda hisseleri cuma günkü kapanıştan bu yana neredeyse yüzde 3 oranında değer kaybetti.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum