SGK açıkladı: Mide ilaçları için yeni dönem

Mide ilacı kullananları ilgilendiren yeni bir karar uygulamaya kondu. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun mide ilaçlarıyla yeni bir uygulamasıyla hastada, etken maddeleri farklı ve birbiriyle eşdeğer olmayan 6 grup mide ilacından biri varsa, bir diğerini kurum ödemeyecek.

SGK açıkladı: Mide ilaçları için yeni dönem
28 Mart 2024 - 13:52
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni bir karar alındı.

132 ilaç uygulamadan etkilenecek
Söz konusu düzenleme ile hastada, etken maddeleri farklı ve birbiriyle eşdeğer olmayan 6 grup mide ilacından biri varsa, bir diğerini SGK ödemeyecek.
27 Mart 2023 tarihinden itibaren tüm mide ilaçları (proton pompası inhibitörü-PPİ) SGK tarafından birbirinin eşdeğeri (muadili) olarak kabul edildi ve Medula Sistemi de buna göre düzenlendi.
Mide ilaçlarında yapılan bu yeni düzenlemenin hastaları mağdur edeceğini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “Etken maddesi omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, deksrabeprazol, rabeprazol ve pantoprozol olan ilaçlar aynı reçetede yazılamayacak, yazılsa bile ödenmeyecek. Eğer hasta vatandaşımızın elinde bu gruplardan herhangi bir ilaç varsa, başka etken madde bile olsa ödenmeyecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum