Putin, Tu-160M süpersonik stratejik bombardıman uçağıyla uçuş gerçekleştirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, modernize edilmiş Tu-160M süpersonik stratejik bombardıman uçağıyla uçuş gerçekleştirdi.

Putin, Tu-160M süpersonik stratejik bombardıman uçağıyla uçuş gerçekleştirdi
22 Şubat 2024 - 17:33
Rus lider, Kazan’daki Gorbunov Uçak Yapım Fabrikası’nın uçuş pistinden kalkış yaptı. Putin, dün fabrikanın tesisinde böyle bir uçak incelemiş ve kokpite çıkmıştı.
Tu-160M süpersonik stratejik bombardıman uçaklarının nükleer silah taşıma kapasitesi olup, ‘nükleer üçlünün’ unsurlarından bir tanesi olarak biliniyor.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in modernize edilmiş Tu-160M stratejik bombardıman uçağı ile uçuşunun yaklaşık olarak 30 dakika sürdüğünü belirtti.
Peskov, basın mensuplarına, “(Uçuş) yaklaşık olarak 30 dakika sürdü” açıklamasında bulundu.Kremlin Sözcüsü, uçağın hangi güzergah üzerinden hareket edeceği sorusuna ise, “Bu askeri sırdır” yanıtını verdi.
Rus lider ilk kez savaş uçağı kullanmıyor. Mart 2000’de Devlet Başkanı Vekili iken Putin, Krasnodar kentinden Çeçenistan’a Su-27 avcı uçağı kullanarak gitmiş ve aynı uçakla geri dönmüştü.
Putin o zaman ayrıca yolda iken kendisine hava akrobasi unsurlarından biri olan ‘fıçı tono’ (bir uçağın hem uzunlamasına hem de yanal eksenlerinde tam bir dönüş yaparak, yaklaşık olarak orijinal yönünü koruyarak sarmal bir yol izlemesine neden olduğu bir hava manevrası) yapmaya öğretildiğini de anlatmıştı.
YORUMLAR

  • 0 Yorum