Kadınlar bir kez daha başrolde

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge’de dünyanın dört bir yanından toplam 64 film izleyiciyle buluşacak. Festivalde kadınlar; söyleşi ve panellerle de birbirlerine ilham ve güç vermeye devam edecek.

Kadınlar bir kez daha başrolde
02 Haziran 2023 - 15:46 - Güncelleme: 02 Haziran 2023 - 16:24
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen 26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Ankara'da Opera Sahnesi'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı.  Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler'in sunuculuğunu üstlendiği gece Allegra Ensemble konseriyle başladı. Ardından Uçan Süpürge'nin her yıl sinemamızdaki kadın emeğini görünür kılmak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği Onur, Bilge Olgaç Başarı ve Genç Cadı Ödülleri sahiplerine takdim edildi. Bu yılın Onur Ödülü sahibi usta sanatçı Tilbe Saran'a ödülünü Fırat Tanış takdim etti. Sonrasında festivalin bu seneki Genç Cadısı ödülü Öyküsu Özyürek'e; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri de Asiye Dinçsoy, Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın'a verildi.ZENGİN PROGRAM
1998 yılından bu yana kadın hareketiyle birlikte güçlenen, sinema sektöründeki kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran festivalin gösterimleri Büyülü Fener Kızılay Sineması'nda başladı. ‘Daha Fazlası, Daha Azı Değil' teması etrafında Meksika'dan Litvanya'ya, İsveç'ten Şili'ye, Güney Kore'den İran'a, İspanya'dan Arjantin'e dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin filmlerini izleyiciyle buluşturacak festivalde, filmler sonrası gerçekleşecek söyleşiler ve panellerle kadınlar birbirlerine yine ilham ve güç verecek. Festivalin Özel Gösterimler bölümü kapsamında; Tilbe Saran'ın başrolünde olduğu Çekmeceler, Asiye Dinçsoy'un rol aldığı Toz Bezi, Selda Taşkın'ın kurgusunu yaptığı Ela ile Hilmi ve Ali ile Öyküsu Özyürek'in rol aldığı Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada filmleri izleyiciyle buluşacak. Festivalde Belmin Söylemez'in ise kısa film ve belgesellerinden oluşan retrospektifi ile gösterildiği festivallerden ödüllerle dönen son filmi Ayna Ayna'nın gösterimi de yapılacak. ‘Kar ve Ayı‘ filminin yönetmeni Selcen Ergun ve Cannes Film Festivali'nden ‘En İyi Kadın Oyuncu' ödülüyle dönen Merve Dizdar da festivalde gösterimleri sonrasında izleyicilerle bir araya gelecek.
ÇARPICI AFİŞLER
7 Haziran'da sona erecek olan festivalin afişleri ve görsel kimliği, grafik tasarımcı Kibele Yarman'ın imzasını taşıyor. Festivalin ‘Daha Fazlası, Daha Azı Değil' temasından yola çıkan Yarman, festival için hazırladığı üç farklı afişte kadınların hak mücadelesini ve sinemadaki yerini seçtiği fotoğraflarla vurguluyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum