G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesi yayımlandı

Hindistan'ın ev sahipliğinde bu yıl "Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek" ana temasıyla düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesi yayımlandı.

G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesi yayımlandı
09 Eylül 2023 - 15:37
Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri G20 Liderler Zirvesi kapsamında Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de buluştu.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye katılmayacak, Çin'i Başbakan Li Çiang, Rusya'yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil ediyor. Zirveye Türkiye'yi temsilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılıyor.
G20'nin ilk oturumunun ardından sonuç bildirgesi yayımlandı. G20 Sonuç Bildirgesi'nin maddelerinden öne çıkanlar şöyle:
"G20 ülkeleri̇ zi̇rveni̇n jeopoli̇ti̇k sorunlar için platform olmadığını, ancak tanınan grupların dünya ekonomi̇si̇ni̇ etki̇leyebi̇leceği̇ni̇ doğruladı.
G20 liderleri, Rus gübre tedari̇ki̇ni̇n güvenlendi̇ri̇lmesi̇ dahi̇l Karadeni̇z gi̇ri̇şi̇mi̇ni̇n tam uygulanması çağrısında bulundu.
Tahıl, gıda ürünleri ve gübrelerin Rusya ve Ukrayna'dan derhal ve engellenmeden çıkarılmasının sağlanması çağrısı yapıldı.
G20 ülkeleri̇ Afri̇ka Bi̇rli̇ği̇'ni̇ dai̇mi̇ üye olarak kabul edi̇yor, sorunların çözümüne katkı sağlayacağına inanıyor.
Tüm ülkeler tehdi̇tlerden veya toprak kazanmak i̇çi̇n güç kullanmaktan kaçınmalıdır.
Rus gıda ürünleri ve gübrelerinin dünya pazarlarına erişimi için Türkiye ve BM'nin aracılık ettiği İstanbul Anlaşmalarına yönelik çabaları takdir ediyoruz.
Ukrayna konusunda tüm devletler BM sözleşmesinin ilke ve amaçlarına uygun hareket etmeli.
Ukrayna konusunda farklı görüşler ve değerlendirmeler mevcut."

YORUMLAR

  • 0 Yorum