"EŞEK" deyip, geçmeyin! okuyun

Eşeğin dünyanın değişik yörelerinde bulunuyor olması onun evrenselliğine ve dayanıklılığına da delalet eder. Eşekler üzerine yapılan incelemeler aslında “bu hayvanların oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı” olduğunu ortaya koymakta imiş.

"EŞEK" deyip, geçmeyin! okuyun
17 Kasım 2023 - 11:04
Eşek, bir memeli olup 30 yıla kadar yaşayıp 260 kg ağırlığa kadar çıkabilirler.
Eşeklerin ulaşabilecekleri maksimum hızları ise 24 km/s.

Eşek, sözde yaklaşık 5000 yıl önce Afrika’nın kuzey doğusunda evcilleştirildi. Ağırlıklı olarak ağır yükleri ve uzun mesafelerdeki malları taşımak için dünya genelinde kısa sürede evcilleştirildiler. Anatomik olarak normaller ve normal üreme davranışı gösterirler.
Bu yüzden melezler damızlık davranışını önlemek için mümkün olduğunca erken hadım edilirler.
Dünyada 44 milyondan fazla eşeğin var olduğu, bunun 11 milyonunun da Çin’de bulunduğu düşünülmektedir.

Bilim adamları, birçok eşeğin hesaba katılmayacağı kadar gerçek eşeklerin bundan daha yüksek olabileceğine inanıyor. Eşekler göreceli olarak inatçı bir mizacına sahip olduğu söylenir ancak eşek sahipleri, eşekler güvenini kazanınca son derece sadık ve iyi bir arkadaş olduklarını söylemekteler.
Eşeklerin kendilerini koruma içgüdüleri güçlüdür. Tehlikeyi algıladıklarında veya aşırı yüklendiklerinde devam etmeyi reddedeceklerdir. Bu değerli özellik katırlara da aktarılmakta. Eşeklerin, sıkıntılı atlar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu düşünülür ve eşekler genellikle onlar için harika yoldaşlık yaptıkları için atlarla tarlalara yerleştirilir.Eşek bile bir düştüğü yere bir daha düşmez TDK sözlük anlamı nedir?
Eşek bile bir düştüğü yere bir daha düşmez TDK sözlüğe göre 1 farklı anlama sahiptir.
-aptal kişi bile başına gelen felaketten ders alır, o felakete yol açan şeylerden kendisini korur anlamında kullanılan bir söz

Eşekler üzerine yapılan incelemeler aslında “bu hayvanların oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı” olduğunu ortaya koymakta imiş.

Her ne kadar insanoğlu türlü akılsızlıkları “eşşeklikle” nitelendirse de en güzel gözlere sahip bu sevimli hayvan, yerine göre çoğu insandan daha akıllıdır… 

Eşekler de insanların bir kısmı gibi sağlamcıdır. Görmediği yere basmaz. Deve kervanlarının kılavuzu olması bu yeteneği sayesindedir. Kervanları geçireceği sığ suları bulmakta da mahirdir. Güvenilir bir kılavuzdur. Kılavuzluğu hayat felsefesinde bir sadelik üzerine kuruludur. Kafasında binbir tilki dolaşmaz. İnsanoğlunun kılavuzluk yeteneği ise çok karmaşık duyguların tutsağıdır. İpiyle her zaman kuyuya inilmez. İnsanoğlundan kılavuz seçmek hayatın en zor seçimidir.

Eşekler de bazı insanlar gibi kanaatkârdır ve az yiyecekle çok iş yaparlar.
Taşıyabilecekleri yükün de adeta sınırı yoktur.
Bu durumu George Orwel’ın Hayvanlar Çiftliğindeki eşeği veciz bir biçimde şöyle ifade eder: “Ne iş verirseniz iki katını yaparım.”
Bu söz insanoğlunun tarih boyunca başarısının sırlarından birini de ortaya koyar. 
Eşeklerin de sakinliğinin bir sınırı vardır. Canını yakmaya gelmez. Çünkü “Canı yanan eşek attan da yürük olur”.

•Eşek bir defa gittiği yolu asla unutmaz,
Bu yüzden değerli ve makbul kurban sayılan *develere kılavuzluk* yaparlar...

•Eşek, bir mühendis gibi yokuşları matematiksel bir eğimle katederek, kısa mesafeleri de virajlar alarak çıkar.

•Eşek, bir kere düştüğü çukura ikinci kez düşmediği gibi,
bir kere bastığı bataklığa bir daha basmaz...

•Eşek, sıpasını doğururken kimseden yardım almaz, bakımını ve eğitimini kendisi verir...

•Eşek, kendine iyilik yapanı da, kötülük yapanı da asla unutmaz...

•Eşeğin gözleri harikadır, yakından bakınca içinde kaybolursunuz...

-Eşeklerin gözleri dört ayaklarını da görebilecek şekildedir..
 Bu yüzden bazı insanımsı yaratıklara eşek demek,eşeklere yapılmış hakaret olur...-Bu konuda çoğumuzun bildiği meşhur bir Anadolu fıkrası vardır:
1950’li yıllarda Amerikalı mühendisler gelmiş Türkiye’ye.
Küçük Amerika olacağız diye ilk heveslendiğimiz günler.
Bir kısım imar çalışmalarına rehberlik ediyorlarmış.
O zamanlarda bizde yol güzergahını belirleyecek alet yok, eleman yok..
Nafia mühendisleri eşeği yokuşa sürüyorlar, arkasından elemanlar şeritmetre çekiyor
ve eşeğin ayak izlerine kazık çakıp istikamet belirliyorlarmış.
Bunu gören Amerikalı mühendis,
pratiği kavrayamamış ve sormuş:
– Ne yapıyorlar böyle?
+Rampada yolun güzergahını* belirliyorlar.
– Nasıl yani, anlayamadım?
+Eşek % 7 eğimin üstüne çıkmaz,
biz de eşeğin izinde kazık çakıp rampada yol güzergahı belirliyoruz. demişler.
Amerikalı katılarak gülmeye başlamış.
Yatışınca da sormuş:
– Peki, eşek bulamayınca ne yapıyorsunuz?
Yetkili cevap vermiş:
+Amerika’dan mühendis getirtiyoruz...!!!*Eşek bile bir düştüğü yere bir daha düşmez ile Kurulan Atasözleri, Deyimler ve Birleşik Fiiller
 
eşek at olmaz, ciğer et olmaz eşek çamura çökerse sahibinden gayretlisi olmaz eşek derisi gibi
eşek eşeği ödünç kaşır eşek gibi eşek kadar
eşek kocamakla tavla başı olmaz eşek kulağı kesilmekle küheylan olmaz eşek sudan gelinceye kadar dövmek
eşeğe altın semer vursalar yine eşektir eşeğe cilve yap demişler, çifte atmış eşeğe gücü yetmeyip semerini dövmek
eşeği dama çıkaran yine kendi indirir eşeği düğüne çağırmışlar, "ya su lazımdır ya odun" demiş eşeği sahibinin dediği yere bağla da varsın kurt yesin
eşeği yoldan çıkaran sıpanın oynaması eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek (veya koymak) eşeğin kuyruğu gibi
eşeğin kuyruğunu kalabalıkta kesme; kimi uzun der, kimi kısa eşeğin ölümü köpeğe ziyafettir (veya düğündür) eşeğini sağlam kazığa bağlamak
eşekten düşmüşe (veya düşmüş karpuza) dönmek

 Rüyada Eşek Görmek
Rüyayı gören kişinin eşeği görme şekline göre farklı tabir edilir. Rüyada eşek görmek iyi rüyalardandır. Genel anlamda eşek rüyaları bahtın açıklığı ve kişinin elde edeceği mertebeye tabir edilmektedir.

Rüyada eşek görmek, bahtın açıklığına, karlı işe, mertebeye ve şerefli bir makama yorulur. Eşek berekete, bolluğa, zenginliğe, ikbale, izzet ve kadına yorumlanır. Eşeğin iyi veya kötü oluşu, rüya gören kişiye yorulur. Eşek rüyası mutluluğun, malın, nimetin, helal yolun, bolluk ve bereketin işaretçisidir. Mal varlığınızı sayamayacak kadar zengin olacağınızı ifade eder. Geçiminizin kolay sağlanacağına ve rahatlayacağınız anlamındadır.

Rüyada Eşek Görmenin Anlamı ve Yorumu
Rüyada eşek görmek şehvete düşkünlüğe, yolculuk yahut ilme işarettir. Rüyada anıran bir eşek, değersiz biri tarafından azarlanacağınız anlamındadır.

Rüyada eşek, amelsiz âlime, yatak, kilim gibi insanın ayağını bastığı şeylere işarettir. Rüyada katır ve eşeklere sahip olmak yahut binmek, mal yahut evlat ile niyetlenmeye işarettir. Dişi eşek, geçime, yardımcıya ve nesli çok kadına işarettir.
Eşeğin sesi, şer ve şiddetlere ve bir arızanın meydana gelmesine işarettir. Rüyada görülen eşek, gerek tavlı gerek zayıf olsun insanın çalışması ve gayretidir.

Rüyada Büyük Eşek Görmek
Eğer eşek büyük olursa yüksekliktir. Güzel olursa, sahibi için güzelliktir. Beyaz olursa sahibi için ziynettir. Zayıf olursa sahibi için fakirlik, tavlı olursa maldır. Siyah olursa, sahibi için sevinçtir. Yeşil olursa, din ve takvadır. Semeriyle beraber eşek, izzet sahibi bir çocuktur.

Eşeğin kuyruğunun uzunluğu evladın kendisinden sonra gelen neslinin devlet ve yüceliğinin devamıdır.
Eşeğin ölmesi sahibinin ölmesine yahut uzun ömürlü olmasına işarettir. Bazı tabirciler de. Eşeği telef olan kimsenin mali zayi olur yahut akrabalarından irtibatı kesilir, dükkânı yıkılır, dükkânından çıkılır, demişlerdir. Bilinmeyen eşek, cahil, çok inat veya inançsız bir kimsedir.
Rüyada eşek görmek eti yiyen kimse mal ve azamete erişir. Eşeği yüklü olarak eve girdiğini görmek, eşeğin yükünün asli ve kıymeti nispetinde o kimseye hayır ile yönelecek büyüklüğe işarettir.

Eşeğinin katıra döndüğünü gören kimsenin geçiminin yolculukla elde edilmesine işarettir. Eşeğinin ata döndüğünü gören kimsenin geçimi devlet tarafından olur. Eşek pisliğini biriktirdiğini gören kimsenin malı fazlalaşır. Bir eşeğe sahip olduğunu yahut onu bağladığını ya da evine soktuğunu gören kimseye Allah'ü Teâlâ hazretleri her hayrı verir ve onu bütün üzüntü, kederden kurtarır.

Rüyada eşekten düştüğünü görmek, rüyayı gören fakir olur. Binmiş olduğu başka birisinin eşeğinden düştüğünü gören kimse ile arkadaşı arasında kopukluk meydana gelir.
Rüyada iki gözü kör olmuş eşek görmek veya bir eşek satın aldığını gören kimsenin yerini bilmediği bir malinin olmasına işarettir. Tabirde eşeğin sesinden kötü görülecek bir şey yoktur. Haddizatında eşek, insanın çalışma, gayret ve nasibidir.Rüyada Dişi Eşek Görmek
Dişi eşek kişinin hizmetçisi yahut ticaretidir. Eşek sütü içtiğini gören kimse hafif bir hastalık geçirir. Yahut hastalığından iyi olur. Dişi eşeğinin bir erkek yavru doğurduğunu gören kimseye geçim kapıları açılır ve o kimse iyi isme ve şöhrete erişir. Eşek dişi yavru doğursa kötü isimle yâd edilip, gözden düşmesine işarettir.

Eşeğin telef olması yahut zarifliği sahibinin fakirliğine işarettir. Rüyada eşekten inmek ve onu satmak fakirliktir. Eşeği yemek için kestiğini gören kimsenin dar geçiminden sonra geniş rızka nail olacağına işarettir. Başka bir şey için kestiğini gören kimsenin geçimi bozuk olur.

Rüyada eşek kuyruğu görmek rızkının genişliğine işarettir. Bir yahut birkaç eşeğinin olduğunu gören kimsenin saadet ve hayrı çok olur. Vahşi eşek günaha işarettir. Vahşi eşeğe binip arkasından ötüştüğünü gören kimsenin makamından düştükten sonra günah islemesine işarettir.

Vahşi eşeğin evcilleşmiş görülmesi, hayra; ehil eşeği, vahşi olarak görmek zarara işarettir. Eşeğe döndüğünü gören kimseye bir bela erişir. Eşek, itaat etmeyip kendisini düşürse yahut bas veya ayağı ile tepelediğini görse kimseye günah üzüntü ve korku içinde bir şiddet isabet eder.

Rüyada evine vahşi bir eşeğin girdiğini gören kimsenin evine dini bozuk birisi girer. Avlamak maksadı ile evine bir yaban eşeğini soktuğunu gören kimsenin evine hayır ve ganimet girer. Vahşi eşeği uzaktan gören kimsenin eline geçici bir mal geçer. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum