BM Genel Sekreteri Guterres: İnsanlık cehennemin kapılarını açtı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim krizine hakkında yaptığı konuşmada, "İnsanlık cehennemin kapılarını açtı" dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres: İnsanlık cehennemin kapılarını açtı
21 Eylül 2023 - 19:03
Guterres, BM 78. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen BM İklim Zirvesi'nde konuştu.
Zirvedeki odak noktalarının iklim krizine yönelik nihai çözüm önerileri olduğunun altını çizen Guterres, "İnsanlık cehennemin kapılarını açtı" ifadesini kullandı.
BM Genel Sekreteri, dünyadaki 'korkunç sıcakların' etkilerine dikkati çekerek sel nedeniyle çiftçilerin mağduriyet yaşadığını, bunaltıcı sıcakların hastalıklara neden olduğunu ve yangınlar sebebi ile de insanların yer değiştirmek zorunda kaldığını ifade etti.

'Dünya tehlikeli ve istikrarsız bir durumla karşı karşıya'
Guterres, iklimin değişmemesi halinde sıcaklık artışlarıyla dünyanın 'tehlikeli ve istikrarsız' bir durumla karşı karşıya olduğunu vurguladı.
Küresel sıcaklıktaki artışın halen 1.5 dereceyle sınırlandırılabileceğine ifade eden Guterres, "Herkes için hala temiz hava, yeşil işler ve uygun fiyatlı temiz enerji içeren bir dünya inşa edebiliriz" dedi.
Yaptığı açıklamada Dünya liderlerine, emisyonları azaltma çağrısında bulunan Guterres, "Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjilere geçiş gerçekleşiyor ancak biz onlarca yıl gerideyiz" cümlesinin altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum