Bebekler nasıl et yemeye alıştırılır?

Altıncı ayda çorbalarına pişme sırasında yağsız parça kuzu eti ve et suyu katılır ama daha sonra bu et çorbadan çıkarılır ki bu sayede bebekler et tadı ve kokusuna alışırlar.

Bebekler nasıl et yemeye alıştırılır?
18 Mart 2023 - 12:38 - Güncelleme: 18 Mart 2023 - 12:56

Yedinci aydan itibaren sebze pürelerine 3-4 kez çekilmiş yağsız dana kıyma veya ezilmiş tavuk eti (tabii bulursanız organik tavuk eti) katılmalıdır. İlk kıyma deneyimi 1-2 çay kaşığı ile olmalı, miktar yavaş yavaş arttırılmalıdır. Bir öğün sebze püresine 1 çorba kaşığı kıyma yeterlidir. Kıyma yerine parça kuzu incik de pişirilip mikserden geçirilerek verilebilir. İncik eti yağsız, damarsız ama jelatinden zengin hazmı kolaydır.

Çalışan annelere et hazırlama konusunda öneri,

Bugün 4 kaselik sebze çorbası yaptığınızda (mesela etli olsun) hem öğlen hem akşam bundan yedirebilirsiniz. Yarın da aynı çorbaya/püreye devam edilir. Öbür günse 2 gün yetecek (yani yine 4 kase) bu kez tavuklu püre yapabilirsiniz. Bu işinizi hafifletebilir.

Bir başka pratik önerim, kıymayı pişirin ve bir saklama kabına küçük porsiyonlar halinde dizip derin dondurucuya atın. Her yemekte yeni kıyma pişeceğine hazır pişmiş ve ayrılmış bu porsiyonları kullanabilirisiniz. Kırmızı et ve balık bebek beslenmesi için çok önemli. Kırmızı ete kıyma olarak 7.ayın sonlarında tadımlık başlayabilirsiniz. Balık için doktorunuza danışın ; 10. Ayı hatta bazı uzmanlara göre 12. Ayı beklemenizde fayda var. Tavuk tüketimi için de +8 ay uygundur fakat yine doktorunuza danışmanızda fayda var.
   Kırmızı et seçerken nelere dikkat etmeli ; 
✨ Hiç bir zaman hazır çekilmiş olan bekletilen kıymaları almayın. Üstü kurumuş veya renk değiştirmiş etlerden kıyma yaptırmayın.
✨Kıyma makinalarına da çok dikkat etmek gerekiyor. Sürekli kullanılıyor olsa bile kıyma makinaları en geç 2-3 saatte bir temizlenmeli. Kıymayı aldığınız yerin bu temizlik kuralına dikkat ettiğine , et kesme tahtalarının iyi temizlediğine emin olmalı. Güvenebileceğiniz bir yer yoksa eti alıp , kıymayı evde rondonuzda kendiniz yapabilirsiniz.  Biraz daha iri olacaktır ama emin olun çok daha lezzetli.
✨Çözülen eti tekrar dondurmayın. Eğer ihtiyaçtan fazlasını dışarda beklettiyseniz , tamamını pişirip en fazla 1 gün buz dolabının altında bekleterek kullanabilirsiniz.
✨ Tavuk içinde yukarıdaki kurallar geçerli. Fakat tavuk seçmek gerçekten artık çok zor. Mümkün oldukça gezen ve organik tavuk almanızda fayda var.
     Kırmızı et ve balığı ne kadar sıklıkla tüketmeli çocuklar , porsiyonları ne olmalı ; 
     Et suyu / Kemik suyu vermeli miyim ?
 Et suyu /kemik suyu vermek ya da vermemek tamamen annenin kararı. Fakat et suyunun et yemekle aynı olmadığını unutmayın. Et yerine et suyu veremezsiniz. Bebeğiniz gerekli protein , demir ve bir çok minerali alması için ‘et’ yemeli. Et suyu asla etin yerini tutmaz. Et suyunun ; aromasından ve kalojen  içeriğinden (kemik gelişiminde etkili ) faydalanabilirsiniz.
  Daha besleyici bir et suyu için ;
 ✨ Et+ kemik beraber kullanın. Kemikleri kırdırın , ilikler su ile temas etsin.
 ✨ Az miktarda sirke ile kaynatın. Sirke kemikte ki kalsiyumun , kaynattığınız suya geçmesinde etkili olacak , kalsiyum miktarını arttıracaktır.
✨Sebze ilavesi ile kemik suyunuzun hem aromasını hem besin değerini arttırabilirsiniz saklarken  bu sebzelerle beraber saklayıp , ev yapımı bulyon olarak , istediğiniz yemeği ekleyebilirsiniz.
✨ Tavuk tüketimi için de aynı maddeler geçerlidir.   Bebeğime ilk eti nasıl verebilirim ;
 6.ay ile 7.ay arasında tattırdığınız sebzelerle birlikte verebilirsiniz. Sebzelerin içeriğinde ki C vitamini demir emilimine de katkı sağlayacaktır.
 İlk etli yemeğim 1; Tecerede çeyrek soğan az su ile pişirilir. Çeyrek kabak soyulur ve çeyrek kırmızı biber ile dilimlenir . Tencereye 1 tatlı kaşığı kadar kıyma eklenir. Pişirilir. Üzerine kabak, biber  ve bir diş sarımsak ilave edilir. Ocaktan almadan önce 1 tatlı kaşığı tereyağ ilave edilir.
 İlk etli yemeğim 2 ; Ceviz büyüklüğünde kıymanın içine , 1 çay kaşığı yulaf unu , 1 çimdik kimyon , bir çimdik nane eklenir ve yoğurulup minik toplar haline getirilir. Bu toplar sebze yemeğine eklenir veya buharda pişirilip yumuşacık kıvamıyla blw yapılabilir.
 Yağda kavrulmuş etin kızartmadan farksız olduğunu unutmayın.Hem etin hem de yağın içeriğinden tamamen faydalanmak ve sağlı bir  şekilde tüketmek için :  Yağ ile değil su ile pişirip en son yağı eklemenizde fayda var. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum