Bakan Tekin'den öğretmen atamaları ve okullarda cep telefonu kullanımıyla ilgili açıklama

Yeni dönemde öğrencilerin derse girmeden önce cep telefonlarını teslim edeceklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin de kötü örnek olmamaları adına sınıfa telefonla girmeyeceğini belirtti. Öğretmen atamalarına ilişkin Tekin, "Bahar eğitim öğretim yılı başlarken yeni arkadaşları ailemize dahil etmeyi planlıyoruz" dedi.

Bakan Tekin'den öğretmen atamaları ve okullarda cep telefonu kullanımıyla ilgili açıklama
05 Eylül 2023 - 12:50
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim gündemine ilişkin sorulara yanıt verdi. Bakan Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin sürecin ekim ayı sonunda başlayacağını söyledi.
Tekin, "Ekim ayı içerisinde kaç kişi alınacağını ilan edip, şubat ayında yeni öğretmen arkadaşlarımızı dahil edeceğiz. Önümüzdeki dönemde yapacağımız yeniliklerle birlikte yabancı dilde ihtiyacımız var, özellikle öğretmen temininde zorluk yaşadığımız alanlardan biri özel sınıf öğretmen, sınıf öğretmeni, okul öncesi öğretmenliği diye sıralama böyle devam ediyor" dedi.

Özel okullarda servis ve yemekhane ücretleri

Bakan Tekin, "Özel okullarla yaptığımız istişarelerde servis ve yemek ücretlerinde kamuoyunu rahatsız edecek artışlar yapmamalarının garantisini aldık" ifadelerini kullandı.
Tekin, okullarda isteğe bağlı bağış olabileceğine ancak zorunlu kayıt ücreti olmadığına dikkat çekerek, "Böyle bir usul asla yok, ne kayıt ücreti ne bağış zorunluluğu var. Bu konuda velileri zorlayanları hem hukuk hem de sözlü olarak uyarıyoruz" diye konuştu.

Cep telefonu kullanımı

Tekin ayrıca, öğrencilerin cep telefonlarını derse girmeden teslim edeceklerini, öğretmenlerin de kötü örnek olmamaları adına sınıfa telefonla girmeyeceğini bildirdi.
Bakan Tekin devamsızlıkla ilgili, "Okul devamları ve sınıf tekrarı konusunda ısrarcıyız. Bunun eğitim öğretim sürecini sekteye uğratan sorunlardan olduğunu düşünüyoruz. Yönetmeliğimiz yayın sürecinde" dedi.

Öğretmenler de önlük giyecek mi?

Bakan Tekin’e öğretmenlerin yeni eğitim-öğretim döneminde önlük giyip giymeyeceği soruldu. Bakan, "Öğrencilere örnek olmaları açısından, öğretmen arkadaşlarımıza tavsiye kararında bulunduk. Bu şu an bir zorunluluk değil. 24 Kasım'da bir aksilik olmazsa öğretmen arkadaşlarımıza önlük hediye etmeyi planlıyoruz. Zorunlu değil ama giyerlerse mutlu oluruz" yanıtını verdi.

Tekin, deprem bölgesindeki öğretmenlere barınma amacıyla İçişleri Bakanlığı ve AFAD koordinesinde 11 bin konteyner tahsis ettiklerini bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum