ATO, DIŞ TİCARET ORDUSUNA YENİ NEFERLER KAZANDIRDI

ATO’NUN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ “DIŞ TİCARET EĞİTİM PROGRAMLARI”NIN MEZUNLARINA SERTİFİKALARI VERİLDİ.

ATO, DIŞ TİCARET ORDUSUNA YENİ NEFERLER KAZANDIRDI
27 Haziran 2024 - 11:15
ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY: “GENÇLERİ DONATARAK, DIŞ TİCARET ORDUMUZA NEFERLER KAZANDIRDIK”
TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DAHA GÜÇLÜ HALE GETİRMENİN YOLLARINDAN BİRİ İHRACATI ARTIRMAK.”
SERTİFİKA ALAN GENÇLER, AVRUPA ŞİRKETLERİNDE DENEYİM KAZANACAK.27 Haziran 2024-Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Türkiye’nin dış ticaretini geliştirmek amacıyla 2010 yılından bu yana sürdürdüğü “Dış Ticaret Eğitim Programları”nın 2024 yılı ilk dönemi mezunlarını verdi. Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, OSTİM Teknik Üniversitesi, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Ufuk Üniversitesi'nden 21 öğrenci sertifikalarını ATO Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleşen programla ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay’dan aldı. ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, TED Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akdeniz, OSTİM Teknik Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Polat, Çankaya Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Yurtseven, Başkent Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Dağıstan ile akademisyenlerin yer aldığı programın açılışında bir konuşma yaparak, ihracatın ülke gelişimine, büyümesine, istihdamına ve vergi gelirlerine katkılarına değinerek, Türkiye’nin ürünlerini dış pazarlara satacak nitelikli dış ticaret uzmanlarına ihtiyaç duyduğunu kaydetti. Aktay, “Ankara Ticaret Odası olarak gençlerimizi donatarak, dış ticaret ordumuza neferler kazandırdık” dedi. GÜÇLÜ EKONOMİ İÇİN İHRACAT-
Ülkelerin siyasi bağımsızlığını sürdürebilmesinin koşullarının başında ekonomik bağımsızlık geldiğine dikkat çeken Aktay, “Türkiye ekonomisini daha güçlü hale getirmenin yollarından biri ihracatı artırmak. Daha çok ihracat; daha çok üretim, daha çok istihdam, daha çok vergi ve nihayetinde daha çok büyüme ve gelişme anlamına geliyor” diye konuştu. 
Covid-19 pandemisinden bu yana küresel ekonomideki büyük değişimle tedarik zincirlerinin ve lojistik güzergâhlarının farklılaştığını kaydeden Aktay, “Jeopolitik konumumuz, tüketim pazarlarına yakınlığımız, üretim kabiliyetimiz ülkemize yeni fırsat kapılarını açıyor.  Türk girişimcilerle ortak işletme kurarak üçüncü ülkelere ihracat yapmak isteyen yabancı ülkeler ve fırsatlar var. Fırsatları değerlendirebilmek için de hazır olmak gerekiyor” dedi. 
Dış ticaret uzmanlarının gerekli bilgiyle donanmış bir vaziyette çalışmaya başlamasının kıymetli olduğunu kaydeden Aktay, sertifika alan gençlere seslenerek, “Hayatın da bir üniversite olduğunu, öğrenmek isteyenler için fırsatların bulunabileceğini bilmeniz ve kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Donanımınızı güçlendirmek için hayatınızda eğitime her zaman yer vermenizi öneriyorum” diye konuştu. 
Aktay’ın konuşmasının ardından programı başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. SERTİFİKA ALAN GENÇLER AVRUPA ŞİRKETLERİNDE DENEYİM KAZANACAK-
Sertifika alan gençler, Erasmus For Young Entrepreneurs (EYE) Genç Girişimciler Programı kapsamında, ATO ve Avrupa Birliği Komisyonu desteğiyle, Avrupa’da seçecekleri bir ülkede, yabancı bir işletmede 4 ay süreyle deneyim elde etme imkanı kazandı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum