Canan Şencan

Canan Şencan


Benim duam hayatımdır

17 Eylül 2021 - 12:34

“Benim duam hayatımdır” demiş Konfüçyüs. Bu sözle ilgili rahmetli Yaşar Nuri ÖZTÜRK hoca ise şunları yazmış köşesinde; 

“Bu bence, dua konusunun en muhteşem sözlerinden biridir. Tüm hayatı bir büyük dua haline getirebilmek, hayata ölümsüz değerler kazandıran ruhun başarabileceği bir iştir. Sadece kendi kaderini yazan parmak olmak yetmez bu sözü söylemek için, tüm insanlığın kaderini yazmada rol almış parmaklar arasına girmeyi başarmak gerekir.“

“Tüm insanlığın kaderini yazmada rol oynamayı başaran” kaç kişi kaldı günümüzde bilmiyorum ama gelmiş geçmiş zaman içinde bunu layıkıyla yapabilenler arasında ilk sırayı tartışmasız hak eden tek kişi vardır o da ATATÜRK’tür. Bir ülkenin kaderini yazmada sadece rol almamış, bizzat başrolü oynamıştır. Bununla birlikte tüm dünyaya örnek teşkil ederek diğer ülkelerin insanlarının da kaderinin değişmesinde önemli katkılar sunmuş, birçok lidere, askere, yöneticiye ilham kaynağı, kötü yönetim ile ezilen halkın umudu olmuştur. Atatürk hiç kuşkusuz ki tartışmasız bir deha, kıvrak zekasıyla, cesareti, ön görüsüyle mükemmel bir asker, ama her şeyden önemlisi büyük bir vatanseverdi. Bu gün onunla ilgili olumsuz görüş bildirip, köşe yazıları ile karalamaya çalışanlar, bilmelidirler ki güneş balçıkla sıvanmaz. Birini kötülemek, kötülenene değil kötüleyen kişinin karaktersizliğine yorumlanmalıdır. Günümüz yazarlarından pek azı toplumun kaderi üzerinde önemli katkılar sunabilecek yazılar kaleme alıyorlar. Onlar da okuma alışkanlığımızın yok denecek kadar az olması nedeniyle fazla okunmuyorlar belki ama yine de okuyan kişilerin diğerlerine aktarımları ile kitlelere ulaşma şansı yakalıyorlar sanıyorum.  Yaşar Hocamız da bu kalemlerden biriydi. Ben topluma özellikle din açısından çok büyük katkılar sunduğuna inanıyorum. Ruhları şad olsun. 

Hayat yiyip, içmek, gezip, tozmaktan ibaret değildir hiç kuşkusuz. Hayatı anlamlandıran, hayata kattıklarımızdan ibarettir. “Hayattan çalıyorum” cümlesi, gerçekte hayatın anlamını kavrayamamış, hayatını dua haline getirememiş, ruhsal anlamda evrimsiz, varlık boyutuna ulaşamamış insanların kurduğu cümledir. Doğa, çevre ve bunların içinde yaşayan canlara, var olmalarına yönelik yapılan katkı mutluluk kapısını açan tek anahtardır. Var olma boyutuna ulaşabilmek ancak yaratıcı faaliyetler gösterebilmekle mümkündür. Günün önemli bir bölümünü sürekli dua ederek geçirmek kişisel tatmin sağlayabilir belki ama topluma bir katkısı yoktur. İşte hayatı duaya çevirebilmenin gerçek anlamı budur. 

Yaşanan bunca olumsuzluklara rağmen,  günümüz koşullarını göz önüne alarak şunu net bir şekilde ifade edebiliriz. İnsan önce kendisini düzeltecek, toplumsal dayanışma bilinci ve uzlaşı içinde saygı, sevgi ve hoşgörü üçgeninde yaşamayı öğrenecektir. Dünyanın kurtuluşu buna bağlıdır. Olumsuz örneklemeler, olumsuz cümleler yerine olumlamalı dil kullanmak bizleri birbirimize daha çok bağlayacaktır. Özellikle sevgi dili kullanmayı da öğrenirsek ayrışma ve çatışma değil anlaşma ve uzlaşma gibi sağlıklı bir sonuç elde etmiş olacağız.  

Hep aklımızda tutmalıyız ki; DÜNYAYI SEVGİ KURTURACAK.

Sevgiyle ve dostça kalın. Kendinize ve keyfinize iyi bakın. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum