Bilge Deveci

Bilge Deveci

Bilge Deveci

Uykunun Önemi

15 Mayıs 2021 - 13:00 - Güncelleme: 20 Mayıs 2021 - 13:07

Uyku, insan hayatında oksijen, su ihtiyacı gibi vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Yaşamımızın 3’te 1’lik dilimini uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, uykunun hayatımızdaki önemini daha iyi anlamış oluruz. Uyku, sanıldığı gibi sadece pasif dinlenme hali değildir. Aksine, uyku ile vücudumuzu bir nevi şarj etmiş oluruz. Uyku esnasında vücudumuz fiziksel olarak dinlenir ve yenilenirken, beynimizin de gün içinde uyanık kalması sağlanmış olur. Özellikle akşam 22:00 – 02:00 arası fiziksel yenilenme; 02:00 – 07:00 arası zihinsel yenilenme olur.

Uykunun Önemi

Bebek ve Çocuklarda Uyku

Bebeklerde uyku, nörolojik olarak belli bir düzen dahilinde organize olur. İlk olarak, 6-8. haftalar arasında gece uykusu; 3-5. aylar arasında sabah ilk uyku; en son ise 4-6. aylar arasında öğleden sonra uykusu oluşur. 3. aydan sonra melatonin (uyku) hormonu salgılamaya başlamaları ile birlikte de biyolojik ritimleri oluşmaya başlar.
 
Bilindiği üzere, bebek ve çocuklarda uyku esnasında büyüme hormonu salgılanır. Bu nedenle, bebek ve çocukların yaşlarına uygun bir düzen ve program dahilinde akşam erken saatlerde yatarak, yararlı hormonlardan faydalanmaları, büyüme ve gelişmeleri için oldukça önem arz etmektedir.

Uykuya dalma becerisi bebeklere kolaylıkla kazandırılabilen bir beceridir, sadece bu beceriyi kazandırma konusunda ona fırsat sunarak teşvik etmek gerekir.
 
Şöyle düşünün ki; bebeğinize doğduğu andan itibaren birçok şey öğretiyorsunuz. Yürümek, konuşmak, çatal-kaşık tutmak, tuvalet eğitimi vb. Bebeğiniz öğrenmeye bu kadar aç iken neden kendi başına uyumayı öğrenemesin ki?

Bebek Uyku Eğitimi Nedir ve Eğitim Nasıl Uygulanır?

Uyku Eğitimi hakkında eskiden uygulanan katı ve akıl almaz yöntemlerden dolayı aileler bu eğitime ön yargılı olarak yaklaşabiliyorlar. Ama günümüzde bu işin eğitimini almış ve belli bir yeterliliğe sahip olan kişiler bu şekilde güven zedeleyici, öğrenilmiş çaresizliğin yer aldığı bir eğitim uygulamıyorlar. IPHI Bebek ve Çocuk Uyku Danışmanı olarak eğitimde kesinlikle bebeğinizi yalnız bırakmıyor, ihtiyaç duyduğu her anda sarıp sarmalayıp, güven vererek ona destek oluyorsunuz. Aksi bir durumdan eğitim diye bahsetmek yersiz olur zaten.

"Benim bebeğim çok zor", "Daha önce denedim olmadı" diyen çok aileler ile karşılaşıyorum. Burada benim katkım Uyku Danışmanı olarak şu yönde oluyor; doğru prensipleri yerine oturtarak bebeğe uygun bir plan hazırlayıp aile için bir yol gösterici oluyorum.
 
Bebek Uyku Eğitimi denen şey, rastgele uygulanacak bir yöntem değildir ve her yöntem her bebeğe uygun olmayabilir. Öncelikle sağlıklı ve kaliteli bir uyku için elverişli bir ortam oluşturuyoruz. Sonrasında bebeğin yaşına uygun bir program oluşturularak aile ile yapılan görüşmede bebeğin uykusunu etkileyen tüm faktörleri gözden geçiriyor ve bebeğin ihtiyaçları, ailenin dinamiklerine uygun adım adım ilerleyebilecekleri bir plan hazırlıyorum.Ben doğru yolu ailelere gösterirken, ebeveynlerin kararlı ve tutarlı tavırlar sergilemesi ile bebeklere sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırıyoruz.
 
Bebeklere kendi başına uyumayı öğretmek, tüm aileyi mutlu ve sağlıklı uykulara kavuşturuyor. Bebekler sağlıklı uyku alışkanlıklarına sahip olup kendi kendine uykuya dalma becerisi edindiğinde, aileler kendilerine ve bebeklerine daha çok vakit ayırabiliyor ve dolayısıyla gün içinde daha sağlıklı ve verimli vakit geçiriyorlar.

Bebeğime Uyku Eğitimi Vermem Gerekir mi?

Aslında bu bir tercih meselesidir. Her bebeğe uyku eğitimi verilmesi gerekir diye bir kaide yoktur elbette. Bebek emerek, sallanarak ya da herhangi bir destek ile uyuyordur ama aile içinde bulundukları durumdan herhangi bir rahatsızlık duymuyordur. Bu durumda ortada değiştirilmesi ya da düzeltilmesi gereken bir durum söz konusu değildir.
 
Ama bebek bir ya da birden fazla destekle uyuyordur. Geceleri sık uyanma, gündüz uykularına direnmeler, düzensiz saatler gibi uykular kalitesiz ve sağlıksız bir hal almaya başlamıştır. Aileler kendilerine vakit ayıramamakta ve kronik uykusuzluktan dolayı hayat kaliteleri oldukça düşmüş durumdadır. Bu noktaya gelen aileler, ortadaki durumun sağlıksız olduğunun farkına vararak bu durumu değiştirmek istiyorlar. Tercihleri bu yönde olan ailelerimizin bebekleri için sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırma konusunda oldukça hassas adımlarla ilerleyerek gün gün bizi hedefimize ulaştıran gelişmeler ve güzellikler yaşıyoruz.

Anneler eğitim sürecinin sonuna geldiğimizde ve geriye doğru dönüp baktıklarında, geldiğimiz noktayı çoğunlukla “Rüya gibi” olarak yorumluyorlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum