Bilge Deveci

Bilge Deveci

Bilge Deveci

Uyku Rutini

17 Eylül 2021 - 12:31

Uyku eğitimi konusunda araştırma yapan birçok ebeveynin ilk başta duyduğu tabirlerden biri de uyku rutinleridir. Uyku rutini nedir, uykulara katkısı nedir, nasıl olmalıdır biraz bunlardan bahsedelim.

Uyku Rutini Nedir?
Bebekler düzeni ve rutini severler. Bir sonraki adımda kendisini neyin beklediğini bilmek isterler.

Rutinler, uyku zamanının geldiği sinyalini bebeğe hissettiren, düzenli ve sıralı hareketler bütünüdür. Bebeklerin zaman kavramı yoktur. Bu nedenle, uyku zamanını tanımaları, uyku öncesinde sakinleşmeleri ve zamanla uykuya daha kolay dalabilmelerini sağlamada uyku öncesi uygulanan rahatlatıcı rutinlerin etkisi büyüktür. 

Rutinleri mutlaka her uyku öncesi aynı düzen ve sıralamada uygulamak gerekir. Birkaç kez uygulayıp “Benim çocuğumda rutinler işe yaramıyor” diye düşünülmemeli, her uyku öncesinde mutlaka uygulanmaya devam edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, bebekler tekrarlarla öğrenirler. Bu nedenle de içeriğini çok fazla değiştirmeden her zaman aynı düzen ve sıralamada yapmak, öğrenmesini kolaylaştıracaktır. 

Gündüz uyku rutinleri ve akşam uyku öncesinde uygulanan rutinler birbirinden farklı olabilir.

Uyku Rutinleri Ne Zamandan İtibaren Oluşturulmaya Başlanmalıdır?

6. haftadan itibaren bebeğiniz için uykulardan önce düzenli bir uyku rutini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Rutinlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle uyguladığınız rutinin bebeğinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Örnek üzerinden anlatacak olursak; bebeğiniz uykulu olsa bile banyo sonrasında açılıyorsa rutinlere banyo eklenmemelidir. Her bebek için geçerli olacak bir rutinden bahsetmek yersiz olur. Bu nedenle, aileler bebekleri için bir rutin oluştururken daha çok onları sakinleştirecek rutinleri listelerine dahil etmelilerdir.

Gündüz uyku rutinlerinin 10-15 dakika uygulanması yeterlidir.

Akşam uyku rutinlerinin 20-25 dakika uygulanması yeterlidir. 

Rutinleri uygularken bir görevmiş gibi acele etmemeli, her iki taraf için de keyifli bir an haline getirip bebeğinizle bol bol ten temasında bulunmaya çalışmalısınız.

Rutinlerde, yapacağınız bir sonraki adımı bebeğinize kısa ve net cümlelerle hep anlatmalısınız. «Şimdi diş fırçalayacağız. Hadi bakalım şimdi kitaplarımızı seçelim ve okuyalım. Anne şimdi seni öpüp uyutacak» gibi her zaman ona bir sonraki adımınızdan bahsetmelisiniz.

Uyku öncesi rutinlerde net ve tutarlı olmak, sınır koymak çok önemlidir. Çocuklar sınırları zorlamayı severler. Bu nedenle, örneğin kitap okuyacaksanız uyku öncesinde hangi kitapları okuyacağınızı ona net bir şekilde söylemelisiniz. Bebeğinize her zaman seçme sansı vermelisiniz. Örneğin; “Bu iki kitaptan hangisini okuyalım? gibi.

Rutinlerde bebeğinize,odanın ışığını kapatmak, kitap seçtirmek gibi küçük görevler verebilirsiniz.

“Uyku zamanı” olduğunu anlaması için bir uyku cümlesi belirleyin ve hem gündüz hem de akşam uykuları için rutininizin sonunda bebeğinizi uyutma çalışmalarınıza başlamadan hemen önce hep o cümleyi söyleyin. Örneğin; “İyi uykular annecim” gibi. Tekrarlar sonucu bu cümle, zamanla bebeğinizin uyku zamanı geldiğini anlamasını sağlayan bir işaret olacaktır.

Tüm uykulardan önce evin temposunu düşürün. Gece uyku zamanından en geç 30 dakika önce evdeki ışıkları kısın, bebeğinizi uyaracak aktivitelerden, oyunlardan kaçının. Uyku saatinden en az 1 saat önce bebeğiniz direkt olarak izlemiyor olsa bile evde açık olan televizyonları kapatalım. Bu şekilde uyku öncesi uyarılmasını engellemiş olursunuz.

Mışıl mışıl, bol uykulu geceler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum