Ali Şanlı

Ali Şanlı


Düz Taban

17 Eylül 2021 - 12:15

Düz tabanlık halk arasında taban çökmesi olarak da ifade edilen, ayağın iç uzun kavisinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir hastalıktır. Düz taban olan insanların ayak kemeri çok düşüktür ya da yoktur. Ayak kemerleri ayağa bir yay sağlar ve vücut ağırlığını ayaklar ve bacaklar boyunca dağıtılmasına yardımcı olur. Kemerler baskıya ve çeşitli yüzeylere uyum sağlamak için hem sağlam hem de esnek olmalıdır. 

BELİRTİLER
En sık ve yaygın belirtisi ayaklarda oluşan ağrıdır. Ağrıya sebep olan diz ve kalçadaki anormal stres olabilir. Ağrılar; ayak bileği içlerinde, ayak kemiklerinde, baldırda, diz ve kalça eklemleri ile belde hissedilebilir. Bacakların çabuk yorulması, ayaklarda sertlik veya uyuşma hissi, ayaklarda şişlik, ayak basış bozukluğuna ikincil gelişen nasırlaşmalar, yürüme ve denge ile ilgili sorunlarla karşılaşılabilir.

NEDENLERİ
Genetik faktörlere bağlı olarak doğuştan gelen anomaliler, geçirilmiş ayak travmaları, romatizmal hastalıklar, tibislis posterior tendonu yetmezliği, obezite ve diyabet olabilmektedir.

TANI
Düz taban teşhisinde klinik muayene ilk önce gelmektedir. Hastalığa neden olabilecek hastalık veya travmaları , hastanın ayakkabılarında ki aşınma bölgeleri, ayak bölgesi kas ve tendonları incelenmektedir. Klinik muayeneye destek olarak görüntüleme yöntemleri Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi (BT), Ultrason ve MR dan yararlanılmaktadır. 

TEDAVİ
Hataya Düz taban tanısı konulmuş ise ayak kemer destekleri (ortezler), germe egzersizleri, fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Eğer tedavi ile iyileşme olmaz ise hekimin gerek görmesi ile cerrahi işlem gerçekleştirilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum