YENİ NESİL GAZETECİLİK


                  

Oğuz Korum

2018-04-16 06:46:00
5612

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ, HAYALİ CİHANA DEĞER

" Bir Alanya Nostaljisi "

 

1. Fotoğraf 1977 Ekim ayında çekiliyor. Fotoğraf Yıldız Çay Bahçesi'nde eski Mobilyacılar Odası Başkanı merhum Tevfik Can'ın düğününden. Tevfik Can, Alanya'da doktor Tevfik lakabıyla bilinirdi. Fotoğraftakiler Alibey Tuna, Hayri Sert, Ömer Şahtur, Seyit Darı, Nihat Uçak, Yusuf Çalışkan, Nuri Parlayüksel, Ali Top (Gerali), Şadi Yüksel, Kara Süleymanın Hacı, Kemal Dere, Yusuf Ergün...

***************************************************************************************

2. Fotoğraf 170'li yılların başına ait. Alanya'nın Mustafa Keser'i Mehmet Kiraz, Alanya Park Otel salonunda yapılan bir düğünde her zaman söylediği klasik "Makber" türküsünü söylüyor. Müzik orkestrası Alanya'nın efsane orkestralarından Güneyliler Orkestrası. Merhum Rıfat Gülcan ve Topal Hakkının Necati yine gitarlarının başındalar.  Merhum Bahri ağabeyimiz namı diğer Deli Bahri, Mehmet Kiraz'a yardımcı oluyor. Bahri ağabeyimize ve Rıfat Gülcan'a  mekanları cennet olsun diyoruz.

***************************************************************************************

3. Alanya'nın renkli simalarından Şükrü Tan ağabeyimiz namı diğer Alanya'nın Kralı elinde tespihi, her zamanki şıklığıyla bu fotoğrafı çektiriyor. Tabi ki yakasında mendilini eksik etmiyor. Alanya'nın Kralı Şükrü Tan ağabeyimize sağlık içinde uzun ömürler diliyoruz.

****************************************************************************************

4. Fotoğraf 70'li yılların başına ait. Alanya Lisesi'nin toprak futbol sahasında Alanya Kale Gençlikspor'un efsane futbolcularından bazıları bir maç öncesinde halkı  selamlıyorlar. Sol başta efsane kaleci merhum Sadık Özbudak, Erdil Yalım, Nevzat Özer, Suat, Kamil Köseoğlu, Koçak, merhum Altın Şükrü ve Nazmi Reisoğlu ağabeyimiz...

******************************************************************************************

5. Fotoğraf 60'lı yılların ortalarına ait. Bir Alanya Eşgilik düğünü, Alanya o tarihlerde merhum efsane davulcu Galip Dere'nin davuluyla coşardı. Yine Galip Dere ve Antalya'dan gelen trompetli düğün ekibi iş başında insanları coşturuyorlar.  Alanyalılar bu düğüne yoğun ilgi gösteriyorlar.

**************************************************************************************

6. Fotoğraf 60'lı yıllara aittir. Fotoğraf bir grup samimi arkadaşın eğlencesini tespit ediyor. Alanya'nın 60'lı yıllardaki en lüks ve meşhur lokantası olan Mahperi Sultan Lokantasındayız. Cümbüşüyle bir dönem Alanya'sının önemli kadın kuaförlerinden Doğan Kuaför (Doğan Gündoğdu), grubun organizatörü olarak öne çıkmakta.

************************************************************************************

7. Fotoğraf 1940'lı yılların sonlarına aittir. Fotoğraf, Alanya'nın önemli fotoğrafçılarından Foto Tevfik (merhum Tevfik Özbudak) tarafından çekilmiştir. Fotoğraf bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması sonrasında çekiliyor. Kaymakam Niyazi Akı ve dönemin Alanya Belediye Başkanı Hüseyin Okan, Antalya İl Genel Meclis üyesi Hasan Zihni Açıkalın ve diğer protokol üyeleri coşkuyla Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorlar.

*************************************************************************************

8. Fotoğraf 1990'lı yılların ortalarına aittir. Alanya'nın meşhur Amatlarından Şıh köylü Osman Amadın, Banana Otel'de yapılan Alanya gecesine katılanlara hitabını gösteriyor. Osman Amad amcamıza sağlık içinde uzun ömürler diliyoruz.