YENİ NESİL GAZETECİLİK


                  

Uyku apnesine dikkat

Uyku apnesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyleyen KBB Uzmanı Dr. Günizi "Yaşam kalitesini düşüren uyku apnesi özellikle erkeklerde daha sık görülüyor" dedi

17-05-2019 18:22:24
63

ALAADDİN Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı, Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Günizi, uyku apnesi konusunda vatandaşları uyardı. Günizi, "Toplumda fark edilmeyen ancak insan yaşamında birçok olumsuzluğa sebep olan uyku apnesi, tedavi edilmediği takdirde kalp ve beyin hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Özellikle Ramazan ayında uyku apnesi olan vatandaşlar hafif gıdalarla beslenmeli, ağır yemeklerden uzak durmalıdır" diyerek önemli açıklamalarda bulundu. Günizi, “Uyku apne sedromu, uykuda horlama, yeterli ve rahat soluk alıp verememe hatta nefes durması ile karakterize bir hastalıktır. Toplumda yüzde 5 ile yüzde 10 kesiminde bu durum izlenmektedir. Hayatın bütün düzenini etkileyen bu hastalık unutkanlık, dikkat eksikliği, kalp krizi, beyin damarlarındaki tıkanıklığa bağlı felç, şeker hastalıklarının tedavisinde düzensizliğe, dikkat gerektiren işlerde aşırı uyku hali neticesinde trafik kazası ve iş kazası gibi sonuçlara neden olabilmektedir.  
‘ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR’
Bu hastalık genç yaşlarda erkeklerde, ileri yaşlarda kadın ve erkekte eşit sıklıkta görülmektedir. Kilo, boy oranı yüksek olan hastalarda bu hastalığın varlığı ve şiddeti artmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, antidepresan alımı bu hastalığa etki etmektedir. Kısa boyunlu olan ve boyun çevresi kalın olan hastalarda bu hastalık daha sık görülmektedir.  Burun ve boğaz hava yolunda yapısal darlıklar uyku apnesinin varlığını ve şiddetini artırmaktadır.   
UYKU APNESİ TANISI NASIL KONUR?
Bu hastalarımıza tanı koyabilmek için öncelikle polikliniğimizde değerlendirmekte, daha sonra uyku testi uygulamaktayız. Hastalarımızı 1 gece uyku laboratuvarımızda misafir ediyoruz. Hastaların vücuduna bağlanan elektrotlar ile uyku durumları, horlamaları, kalp ritimleri, kan oksijen düzeyleri ve nefes alıp vermelerini kayıt altına almaktayız. Yapılan test sonucunda çıkan anormallikler neticesinde hastanın tanısı ve şiddeti belirlenmektedir.
UYKU APNESİ TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?
Tedavide, KBB hekimleri olarak hastalarımıza cerrahi yönden yardımcı olmaktayız. Burun ve ağız hava yolundaki darlık yapan patolojileri düzelterek hastaların uyku apnesinden kurtulmalarını veya şiddetinin azaltılmasına yardımcı oluyoruz. Ramazan’da uyku düzenimiz değiştiği için bu hastalar da etkilenmektedir. Yoğun bir yemekten sonra uyuyan hastalarda üst solunum yolundaki kaslarda gevşeme çok fazla olduğu için hava yolundaki darlık belirgin miktarda artmakta ve uyku apne indeksleri yükselmektedir. İftarda ve sahurda daha hafif beslenerek, kafeinli içeceklerden uzak durarak, akşam uykularını da 1-2 saat öne çekip sahurdan sonra uyumamaya özen gösterirsek daha kaliteli bir uyku düzeni ve yaşamımız olacaktır" diye konuştu.

FOTO GALERİ

Bu habere yorum yapın