YENİ NESİL GAZETECİLİK


                  

Bakan Çavuşoğlu: 'Alanya hak ettiği noktalara gelecek'

Yakın dostu ALTSO Başkanı Şahin’in iftar daveti için Alanya’ya gelen Bakan Çavuşoğlu, “4,5 yıl seçim olmayacak ve bizler el ele verip Alanya’yı hak ettiği noktalara birlikte getireceğiz” dedi

13-05-2019 11:11:53
62

BİR dizi ziyaretler için Alanya'ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'i ziyaretinin ardından Alanya'nın Galip Dere Plajı’nda düzenlenen Occeanman Açık Su Yüzme Yarışı'nın ödül törenine katıldı. Organizasyonun ilk kez Alanya'da düzenlendiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, bu tür etkinliklerin Alanya'ya yakıştığını ve geleneksel hale getireceklerini ifade etti. Dereceye giren sporculara ödülünü veren Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Alanya’nın Oba Mahallesi’ndeki Olive Garden Restoran’da yakın dostu Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve ekibi tarafından 6. düzenlenen iftar programına katıldı.
‘ÇAVUŞOĞLU HER ZAMAN YANIMIZDA’
Alana girişte alkışlarla karşılanan Bakan Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu ile aynı masayı paylaştı. Binlerce vatandaşın katıldığı iftar programında açılış konuşmasını ALTSO Başkanı Mehmet Şahin yaptı. ALTSO bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin aktarımlarda bulunan Şahin, desteğini her daim arkalarında hissettiklerini vurguladığı Bakan Çavuşoğlu’na teşekkürlerini iletti.
‘ALANYA HAK ETTİĞİ NOKTALARA GELECEK’
Şahin’in ardından alkışlarla kürsüye çıkan Bakan Çavuşoğlu, Alanya sevdasının ortak paydalarını olduğunu söyledi. Alanya'nın Türkiye'nin her kentinden vatandaşların tercih ettiği bir şehir olmasının yanı sıra farklı ülkelerden gelenlerin tercih ettiği bir şehir olduğunu aktaran Bakan Çavuşoğlu, farklı inançlardan dostların bu iftar sofrasını kendileri ile paylaştığını söyledi. Ramazan Ayı’nın mesajlarından birinin hoşgörü olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Alanya hepimizin. Alanya'nın ihtiyaç ve sorunlarını çok iyi biliyoruz. Hizmet için çok çalışıyoruz. Alanya'da 4,5 yılda bir seçim olmayacak. Alanya'yı hak ettiği noktaya birlikte getirelim. Alanya Belediyesi’ne destek vereceğiz. İki üniversitemiz var, onlara sahip çıkalım. Üniversiteler şehirle bütünleşmeli. Üniversitelerimizin şehre katkılarını hissetmeye başladık. İki yıldır turizm sektörü gelişiyor. Mani olmazsa önümüzdeki yıllarda Türkiye gelen turist sayısı giderek artacak. 70 milyon turist 70 milyar Dolar olarak 2023 hedeflerimizi güncelledik. Alanya'nın bundan faydalanması gerekiyor. Yakın zamanda doğalgaz gelecek, Enerji Bakanı Alanya'yı programa aldığını söyledi. İnşaat sektörünün canlanmaya başladığını görüyoruz" dedi.
‘DIŞ TEHDİTLER İÇİN EL ELE VERELİM’
Dünyada her şeyin hızlı değiştiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, ülkelerin bu değişime ayak uydurmakta zorlandığını, örgütlerin de çok geride kaldığını söyledi. Değişimin fırsatlarla beraber sınamayı da getirdiğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, "Fırsatlardan faydalanmamız lazım. Tehdit ve sınamaların üstesinden gelmek için de birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Etkin çok taraflılığa önem veriyoruz. Bugünkü sorunları tek başına bir ülke ve uluslararası örgüt çözemez. Tek taraflı adımların çatışmaları getirdiği bir dönemden geçiyoruz. Bölgemizdeki ve küresel gelişmeler ülkemizi iyi ve kötü anlamda da ülkemizi etkileyebiliyor. Dünyanın sorunları konusunda objektif, dengeli, açık sözlü düşüncelerimizi söylüyoruz. Dış politikada sürekli dost ve düşmanlık yoktur” diye konuştu.
‘TEPEDEN BAKMACI ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ’
Türkiye’nin dostlarının sayısını arttırıp düşman sayısını azaltmak için çaba sarf ettiklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Tehditlere boyun eğmiyoruz. Bizimle eşit düzeyde olan herkesle konuşabiliriz. Tepeden bakmacı anlayışı doğru bulmuyoruz. Birçok ülke var, hep başkalarını eleştiririler, kendi açıklarını söylenmesinden de hoşlanmazlar. Alıştıracağız, alışacaklar. Standartlarda, ekonomide farklılıklar arz edebilir ama uluslararası alanda herkes eşittir. Herkesin Birleşmiş Milletler’de bir oy hakkı vardır. Bazen bize ‘niye 1 milyon nüfuslu ülkeye niye gidiyorsun?’ diyorlar. Her şey ticaret ve siyasi ilişki değildir. Dünyadaki bütün ülkelerde görüşüyoruz. Yönetemeyeceğimiz bir kriz yoktur, üstesinden gelemeyeceğimiz bir sorun da yoktur. Yeter ki birlik içinde olalım" dedi.

FOTO GALERİ

Bu habere yorum yapın