YENİ NESİL GAZETECİLİK


                  

ALKÜ’de gündem turizm

43. Turizm Haftası kutlama programları kapsamında ALKÜ’de “Turizmde Kat Hizmetlerinde İstihdam” konulu bir panel gerçekleştirildi

17-04-2019 11:21:32
54

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ALTSO Turizm Meslek Yüksekokulu tarafından 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kapsamında “Turizmde Kat Hizmetlerinde İstihdam” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panele, ALKÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Uçak, ALTSO Turizm MYO Müdürü Doç. Dr. Özgür Gölge, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Şubesi 2. Başkanı Kerim Yılmaz, Turizm Danışma Bürosu Temsilcisi İbrahim Saraç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Sirius Delux Otel Genel Müdürü İsmet Ergüleç, Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) kurucusu, Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni ve HOTED Eğitim Sorumlusu Sema Yürütür’ün konuşmacı olarak katıldıkları programın açılış konuşmasını Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Uçak yaptı. Uçak, “Özel sektör temsilcileri ve özel sektörün Alanya’nın gelişmesi ve kalkınmasında öncü rol oynadığını düşünüyorum. Tabi ki ülkelerin ve milletlerin yüksek refah seviyesine ulaşmasında özel sektörün çok önemli bir rolü vardır. Bu bağlamda turizm sektörünün ülkemizin ekonomik büyümesinde ve kalkınmasında çok önemli bir payı olduğunu, ekonomiden turizmin istihdama da çok büyük katkısının olduğunu biliyoruz. Alanya’da okuyan öğrencilerimizin diğer bölgelere göre daha şanslı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sektördeki çok önemli otellere, çok önemli işletmelere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor ve çok sayıda kariyer imkânı yakalama fırsatı buluyor. Dolayısıyla Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin şanslı olduğuna inanıyorum, çünkü Alanya turizmin önemli merkezlerinden biri” diye konuştu. 
‘ALKÜ’LÜ ÖĞRENCİLER DE BİZİMLE ÇALIŞIYOR’
Ardından panelde “28 yıldır sektörün içerisinde olan birisiyim” diyerek sözlerine başlayan Sirius Delux Otel Genel Müdürü İsmet Ergüleç, “Otelimizde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nden mezun öğrenciler de var. Alanya’da olmak gerçekten büyük bir şans, çünkü iş imkânlarına çok yakınsınız. Türkiye güçlü bir turizm ülkesi. Ülkemizin turizmde çok fazla potansiyeli var. Türkiye son yıllarda ziyaretçi sayısı bakımından dünyada ilk 10 arasındadır” dedi. Ergüleç devamında, “Ülkemizin 2018 yılı verilerine göre 40 milyon turistten 30 milyar Dolar gelir elde etti. Yakın gelecekte iki haneler olarak büyümenin devam edeceğine inanıyorum. Ülkemizin altyapısına baktığımızda sektörün büyümesinde ve gelişmesinde hiçbir engel yok. Ancak bu süreci de doğru yönetmemiz gerekiyor.  Alanya, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri. Alanya’da 150 bin yatak var. Bu sayı Türkiye’de ise 1 milyon 200 bin civarında. Alanya’da 300 tesis bulunuyor. Burada yaklaşık 40 bin personel istihdam ediliyor ve yılda 3 milyon ziyaretçi alıyor. Alanya’da şu anda 70’in üzerinde 5 yıldızlı otel var. Bu çok önemli bir sayıdır. Bu aynı zamanda genç iş gücü açısından çok büyük bir potansiyeldir. Antalya genelinde 400 civarında 5 yıldızlı otel bulunurken, İspanya’nın tamamında bu sayı 400 bile değildir” diye konuştu. Salonda bulunan öğrencilere kendi kariyer süreçlerinden yola çıkarak bilgiler veren Ergüleç, başarılı bir kariyer sürecinde kişinin sahip olması gerektiği özellikleri çalışkanlık, güler yüzlülük, sabır, yenilikçilik, özgünlük, araştırmacılık ve ileri düzeyde en az bir yabancı dil bilmek olarak sıraladı.
‘KAT HİZMETLERİ GÖREVLİSİ ÖNCELİKLE GÜVENİLİR OLMALI’
Ardından söz alan HOTED Eğitim Sorumlusu Sema Yürütür ise “Kat Hizmetleri” departmanı hakkında bilgiler vererek bir kat görevlisinin öncelikle güvenilir bir kişiliğe sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Yürütür, “Bizler çalışanlarımız arasından terfi verirken o kişinin kim olduğu, fiziki yapısı, akrabalık dereceleri gibi özelliklere göre değil, kişinin işinde ve ahlakında en iyi olanına dikkat ederek önünü açarız” diye konuştu. Yürütür, “Emeklemeden yürünmez” diyerek kariyer merdiveninin basamak basamak çıkılması gerektiğini vurguladı. Yürütür, konuşmasının devamında, “Hedefiniz olmalı ama bu hedefinize ulaşmada temelinizi sağlamlaştırarak ilerlemeniz kariyer yolunda sizler için çok önemlidir” dedi.
‘HOUSEKEEPİNG YÜKSELMEK İÇİN ELVERİŞLİ BİR İŞ KOLUDUR’
Son olarak söz alan Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Kurucusu, Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni ise derneğin faaliyetlerinden bahsederek Housekeeping departmanının açılımı ve avantajları hakkında salonda bulunanlara detaylı bilgiler verdi. Turizmde tercih edilmesi gereken ve yükselme konusunda kolaylık sağlayabilen bir bölüm olduğundan bahseden Yeni, “Housekeeping daha çok kadınların yaptığı bir meslek gibi görünse de hiçbir meslek cinsiyete endeksli değildir. Her mesleği herkes yapabilir” diye konuştu.
Panelin sonunda öğrenciler merak ettikleri soruları panelistlere yönelterek bilgiler aldı. Ardından katılımcılara plaket takdimi yapıldı. 

FOTO GALERİ

Bu habere yorum yapın