YENİ NESİL GAZETECİLİK


                  

Küstah açıklama

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tarihi soykırım konuşmasının ardından salonu terk eden Fransız Parlamenter Joelle Garriaud-Maylam, yaptığı sosyal medya paylaşımıyla tepki çekti

15-04-2019 10:43:56
129

ANTALYA'DAKİ NATO toplantısında Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Fransız parlamenter Sonia Krimi arasında yaşanan "Ermeni soykırımı" gerginliğinde salonu Krimi ile birlikte terk eden Fransız parlamenter Joelle Garriaud-Maylam, sosyal medya hesabından olayla ilgili bir açıklama yaptı.
FRANSIZ VEKİLDEN SKANDAL İFADELER
Toplantıyı terk ettiklerini hatırlatan Garriaud-Maylam, "TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun NATO parlamenter semineri açılışında onurdan uzak ve diplomatik olmayan ifadelerle Fransa'ya hakaret etmesi çok kötü" dedi. 
NE OLMUŞTU?
NATO Parlamenter Asamblesi 99'uncu Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katılımcıların sorularını yanıtlamıştı. Söz alan Fransız parlamenter Sonia Krimi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un toplantıda Fransa ve İtalya'nın 1915 olaylarına ilişkin kararlarını eleştiren sözleri karşısında şoke olduğunu söylemişti. Krimi, "Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor" demişti. Krimi'nin bu sözlerine tepki gösteren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Sonia Hanım'ın şoke olmasını anlayabiliyorum. Çünkü Sonia Hanım'ın ülkesi ve Fransa gibi ülkeler bir şeyi anlamıyor. Hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve istediği kararları istediği gibi verecekler. Dolayısıyla Türkiye veya başka bir ülkeden eleştiri geldiği zaman da şoke olacaklar. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın" demişti. 
Çavuşoğlu'nun tepkisi üzerine Krimi ve beraberindeki Fransız parlamenter Joelle Garriaud-Maylam, konuşmanın sonunda salonu terk etmişlerdi.
Bakan Çavuşoğlu'na, bu tarihi ayar nedeniyle her kesimden teşekkür yağdı. 

FOTO GALERİ

Bu habere yorum yapın