YENİ NESİL GAZETECİLİK


                  

Ruslar emlakta da birinci

2018 yılında Alanya’da satılan konut sayısı 12 bin 422 olurken, konutların 5 bin 164’ü yabancılara satıldı. Yabancıya satışta Antalya'nın 19 ilçesinde birincilik yine açık ara farkla Alanya'nın. Turizmde olduğu gibi emlakta da Ruslar'ın gözdesiyiz

30-01-2019 10:37:07
234

TÜRKİYE genelinde 2018'de satılan konut sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,4 azalarak 1 milyon 375 bin 398 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre yabancılara yönelik konut satışı 2018 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak 40 bin sınırına ulaştı. 2018’de yabancılara konut satışı 2017 yılına kıyasla yüzde 78,4 artarak 39 bin 663'e ulaştı. 2017 yılında 22 bin 234 adet konut satışı gerçekleşmişti. 2018 yılında yaşanan artıştan Antalya da payını aldı. ALANYA BİRİNCİ, KONYAALTI İKİNCİ 
Alanya Tapu Müdürlüğü’nden alınan verilere göre Antalya ve 19 ilçesinde yabancılara yönelik toplam 8 bin 474 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam Antalya’yı ülke genelinde ikinci sıraya taşırken, Alanya da 19 ilçe arasında açık ara farkla ilk sıraya yerleşti. Alanya’da 2018 yılı boyunca yabancılara yönelik 5 bin 164 adet konut satışı gerçekleşti. Listede ikinci sırayı ise bin 281 adet konut satışı ile Konyaaltı aldı. Konyaaltı ilçesini ise 893 adet satış ile Muratpaşa izledi. 
KONUT SATIŞLARININ YÜZDE 41’İ YABANCILARA
Alanya’da 2018 yılında toplam 12 bin 422 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam turizm sezonu iyi geçen 2015 yılının 429 farkla gerisinde kalırken, kötü geçen 2016 ve 2017 yıllarını da bine yakın farklarla geçerek sevindirdi. 2018 yılında yapılan konut satışlarının da yüzde 41’i yabancılara yönelik gerçekleşti.  
EN ÇOK KONUK RUSYA'YA SATILDI
Yabancıya yönelik konut satışlarında bin adet konut ile Rusya Federasyonu başı çekerken, Rusya’yı 608 konut satışı ile Almanya takip etti. Öte yandan 470 adet konut satışı ile Irak da listenin 3’üncü sırasında yer aldı. Ortadoğu pazarında Irak’ı takip eden İran’a yönelik 437 adet konut satışı gerçekleşirken, bu sayı İran’ı listede 4’üncü sıraya taşıdı. Listedeki sıralama şu şekilde: Rusya Federasyonu (1000), Almanya (608), İsveç (362), Ukrayna (289), Norveç (248), Danimarka (206), Hollanda (191), Finlandiya (114).  Ortadoğu pazarında ise Irak (470), İran (437), Ürdün (278) ve Lübnan (44) olarak gerçekleşti. 
SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN DEĞERLENDİRMESİ
Alanya’da sektör temsilcileri konut satışlarını Yeni Alanya’ya değerlendirdi. Seaside Gayrimenkul sahibi Abdullah Tuncer, uyruklarına göre konut satışlarını değerlendirerek “Rakamlar göz önüne alındığında Avrupa pazarının konut satışlarında başı çektiği düşünülebilir. Lakin burada şöyle bir durum söz konusu ki, döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak yurtdışında yaşayan Türkler yatırımlarını ülkemize ve Alanya’mıza yaptılar. Fiyatların onlara döviz bazında daha cazip geldiği söylenebilir. Yani yabancıya yönelik satışlarda Avrupa pazarında gerçekleştirilen satışlar çoğunlukla yurtdışında yaşayan gurbetçilere ve göçmenlere dönük oldu. Dolayısıyla burada bir yanılgıya düşmemek gerekiyor. Ülke genelinde olduğu gibi Alanya’da da 2018 yılında konut satışlarında Ortadoğu pazarı açık ara öndeydi. İlk sırada yer aldı. Satışları Irak, İran ve Ürdün olarak sıralayabiliriz. 2019 yılı için bir değerlendirme yapacak olursak da satışların bu rakamların üzerine koyarak devam edeceği kanaatindeyiz. Ortadoğu pazarı payını arttırarak satışlarda etkisini sürdürecektir" dedi. 
‘AVRUPA DÖNECEK, ORTADOĞU’DA DA ARTIŞ SÜRER’
Tuncer, satışları değerlendirdiği açıklamasında yabancılara yönelik satışların 2019 yılında daha yüksek olacağına dikkat çekerek "2018 yılında Türkiye’de oluşan siyasi istikrar ve pozitif yöndeki ekonomik beklentiler, ülkedeki huzur ortamı yabancı yatırımcının dikkatini çekti. Bunu da satış rakamlarındaki artışlarda görüyoruz. 2018’de Ortadoğu pazarı açık ara öndeydi. 2019 yılında da etkisini arttıracak ve ivme kazanmaya devam edecektir. Öte yandan 2019’da Avrupa pazarından da beklentimiz yüksek olduğu için bu rakamların artacağı kanaatindeyiz" ifadelerine yer verdi. 
ALEKOD'TAN ÇAĞRI
Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı ve Properties Emlak sahibi Kerim Balıktay da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Balıktay, satış rakamlarının Alanya için yeterli olmadığına dikkat çekerek turizmin 12 aya yayılması, Avrupa pazarında istenen artışın sağlanması adına Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a çağrıda bulundu. Balıktay “Bu rakamlar hem tatmin ediyor hem de etmiyor. Alanya söz konusu olduğunda bu rakamların 12 bin değil 20 binlerde olması gerekiyor. Alanya’da Avrupa standartlarında yapılmış, fiyatları uygun çok sayıda konutumuz var. Avrupalılara göre yapılan bu konutları Avrupa pazarına satmakta yetersiziz. Bu noktada Avrupa pazarında istediğimiz artışı bir an evvel yakalamamız gerekiyor. Yanı sıra Alanya turizmini ivedilikle 12 aya yaymamız gerekiyor. Bunlar bizim olmazsa olmazımız. Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanımız Ersoy’un bu eksiklikleri bildiğini düşünüyoruz. İvedilikle turizm sektörüne el atmalarını istiyoruz. Turizm sezonunu 12 aya yaymak demek her sektöre can gelmesi, kan gelmesi demektir. Bunu da yapabilecek insanlar Çavuşoğlu ve Ersoy’dur. Ehli ustaları belli. Kış turizmi için, Avrupa pazarındaki artış için konuşulanları, istekleri icraata koyacak büyüklerimiz belli. Derdimiz belli, derdimize derman olacak insanlar da belli. Rakamları değerlendirdiğimiz vakit ilk sırayı Ortadoğu pazarı alıyor. Eğer bakanlarımız gereken çalışmaları yaparlarsa Avrupa pazarı uçacaktır” şeklinde konuştu. 

Bu habere yorum yapın