Anasayfa » Turizm » Almanya ITB'den müjde üstüne müjde

Almanya ITB'den müjde üstüne müjde

ITB Berlin Turizm Fuarı'nda Türk ve Alanya turizmi açısından olumlu hava üst seviyede sürüyor. ITB'de turizmcileri yalnız bırakmayan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin "Bu yıl turizmde her şey çok daha iyi olacak" dedi. ALTİD Başkanı Sili ise "Avrupa'da ortalama yüzde 30 artış bekliyoruz" dedi.

DÜNYANIN en önemli turizm fuarı olarak kabul edilen ITB Berlin'de Türkiye ve Alanya'ya müthiş ilgi sürüyor. Türkiye ve Alanya'da 2019 turizm sezonu fotoğrafının çekildiği dev fuara Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de katıldı. ITB'de gazetecilere konuşan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, "ITB'de görüştüğümüz turizmcilerimiz, otelcilerimiz Alanya'ya olan ilgiden gayet memnunlar. Bu yıl Alman pazarının çok daha iyi olacağı kanısındalar. Burası çok önemli bir lokasyon Alanya turizmi için. ITB Berlin Turizm Fuarı'na uzun yıllardır geliyoruz. Bu fuarda da stant açan turizmcilerimizle birlikte olmak, onların yanında olduğumuzu göstermek istedik. Ayrıca Alanya standımızda misafirlerimizle ilgileniyoruz. İnşallah bu yıl turizm çok daha iyi olacak. Alanyamıza yoğun olarak turist getiren tur operatörleri Odeon ve Anex yetkililerini ziyaret ettik, teşekkür plaketlerimizi takdim ettik. Onlar da bu yıl hem Rusya, hem de Avrupa pazarının çok iyi olacağını belirttiler. Turizm Bakanımıza da güveniyoruz. Alanyalı Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, aynı zamanda Turizm Bakanı gibi çalışıyor. Bakanımız da turizmle birebir ilgileniyor. Hem bakanımız, hem bizler, hem de turizmcilerimiz turizmde profili yükseltmeye çalışıyoruz. Ortak paydamız Alanya, çalışmaya devam edeceğiz" dedi. 


Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise "Bu sene Kültür ve Turizm Bakanlığımız yeni bir düzenleme yaptı. Fuar sayılarını azalttı, ITB gibi büyük fuarlarda daha efektif yer almak adına yeni bir kurgulamaya gitti. Bu kapsamda biz de Alanya olarak bu fuarda yerimizi aldık. 2018 yılı itibariyle zaten bir yükselme söz konusuydu. Hatta Antalya olarak 2018 rekor yılımızdı. Antalya ve Alanya-Gazipaşa (GZP) havalimanlarına inen yabancı yolcu sayısında 13,5 milyona ulaştık. Bu sene de görünen o ki Orta Avrupa ve Batı Avrupa pazarlarında ortalama yüzde 30 oranında artış söz konusu olacak. Örneklendirmek gerekirse, 2017’de Almanya’dan Antalya ve GZP’ye gelen yolcu sayısı 1 milyon 600 bindi. Bu rakam 2015 senesinde 3 milyon 500 bin civarındaydı. 1 milyon 600 binden geçen sene yüzde 30 artışla 2 milyon 300 bin rakamına ulaştı.  Bu şu anlama geliyor, biz geçmiş yıllarda Almanya ve Batı Avrupa pazarındaki artışımızı elde edeceğiz. Diğer yandan tüm bu eksilere rağmen biz Antalya ve Alanya’da 13,5 milyon gibi bir rakamla rekor kırdık ki, bu da hükümetin, sivil toplum örgütlerinin ve turizmcilerin yapmış olduğu çabalar sonunda, kaynak pazarın çeşitlendirilmesi noktasında bir başarıyı elde ettiğimizi gösteriyor. Klasik kaynak pazarlarımızdaki eksilere rağmen biz rekor elde edebiliyorsak bu hepimizin başarısı. Batı Avrupa pazarında artışlar var. Gerçi Rusya'da fuar önümüzdeki hafta başlıyor ama şu ana kadar aldığımız bilgiler doğrultusunda herhangi bir eksilme olmayacak. Bu da 2019’da sayısal anlamda 2018’in de üzerine çıkacağımız anlamına geliyor. Kritik nokta, gelir anlamında da aynı başarıyı elde etmemiz. Tabi geçmiş dönemlere nazaran, 2015’in ortalarından itibaren, 2016-2017’de fiyatlarımızda krizle birlikte ciddi düşüşler olmuştu. Ama geçen sene tekrar toparlanmaya başladı. Bu sene toparlanmaya devam edecek, sanıyorum 2020-21 itibariyle de biz doğru rakamlarımızı oluşturmuş olacağız. Bu sene stant anlamında bir azalma var. Kültür ve Turizm Bakanlığı stant ücretlerini arttırdı. Benim gördüğüm kadarıyla Alanya’dan yaklaşık 100 kişi katılım gösterdi. Fuarda stant alma anlamında çok istekli olamadılar. Bu da belki bakanlığın bu konuyu bir kez daha değerlendirmesini gerektiriyor olabilir. Veya bizim bölge olarak yeni bir açılım gerçekleştirmemizi gerektirebilir. Bu nedir?  Tur operatörlerinin yaptığı gibi otelciler olarak daha büyük bir alan alarak, daha efektif bir tanıtıma gidebiliriz. ITB’de 3 sene Alanya olarak stant açtık. Önceki yıllarda stant bedellerinin yüzde 45’ini bakanlık karşılıyordu. Bu sene bakanlığın desteğinden tam emin olamadığımız için böyle bir yol izledik. Önümüzdeki sene için otelcilerle yaptığımız görüşmeler çerçevesinde daha büyük bir stant açmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. 

ITB Berlin Turizm Fuarı'nda Türk ve Alanya turizmi açısından olumlu hava üst seviyede sürüyor. ITB'de turizmcileri yalnız bırakmayan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin "Bu yıl turizmde her şey çok daha iyi olacak" dedi. ALTİD Başkanı Sili ise "Avrupa'da ortalama yüzde 30 artış bekliyoruz" dedi.

Yorum Yaz

Kalan karakter sayısı : 500