• Reklam
  • Reklam

''BİR ALANYA'MIZ VAR''

''BİR ALANYA'MIZ VAR''

14 Ocak 2017 - 03:49 - Güncelleme: 28 Nisan 2020 - 09:29
Reklam

Sevgili Alanyalılar;

Hepimiz Alanya'mızı çok seviyoruz. Belediyemizin de logosunda ''Bir Alanya'mız var'' yazmaktadır.

Peki bireyler olarak Alanya için gereken fedakarlıkları gösteriyor muyuz?

Bence hayır. Sadece sevmekle yetiniyoruz. Bence Alanya bugüne kadar komplekslere ve egolara yenik düşürüldü. Açıkçası hepimiz bu güzelliği çok hor kullandık. Daha moderrn, çağdaş, yaşam kalitesi yüksek, trafik sorunlarının olmadığı bir kent olma yoluna gitmek durumundayız. Sadece öne çıkan şehir merkezi değil ilçemizin en ücra köşelerinin ve tüm yaşam alanlarının kalitesinin Alanya'ya ve burada yaşayan herkese layık olacak şekilde çağdaş mahallelerin oluşturulması gerekir.

Yeşil dalga uygulaması ile şehir trafiğini bir nebze rahatlatan, 28.01.2015 tarihi itibarı ile 7/24 çözüm masası uygulamasını başlatan Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel'e ve bu düşünceleri üreten değerli ekibine çok teşekkür ederim. Gelecek 50 yılın planlanması ve çocuklarımıza yaşanabilir bir kent bırakabilmemiz için kentsel dönüşüm Alanya için elzemdir.

Bir proje adamı olarak başkan aday adaylığım döneminde de üzerinde en çok durduğum konu KENTSEL DÖNÜŞÜM olmuştur. Bu süreç halk (hak sahipleri) - kamu (Alanya Belediyesi - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) - yatırımcı arasında işleyecektir. Mahallelerimiz bütüncül bir plan çerçevesinde büyük adalar oluşturarak yenilenebilir, çağdaş bir görünüme kazandırılabilir. Mahallelerimizin geleneksel esnafları olan bakkal, kasap, berber, manav, ayakkabı tamircisi ve kahvecinin bu dönüşümde yerini alması gerektiğine inanıyorum.

Bizler hep sokaklarda oynayarak büyüdük. Sokakta oynamak çocuklarımızın hem fiziksel hem de bilişsel gelişimi için çok faydalıdır. Çağdaş mahallelerde oluşturulacak güvenli sokaklarda ebeveynler gözleri arkada kalmadan çocuklarının sokakta oynamalarına izin vereceklerdir.

PEKİ NEDİR KENTSEL DÖNÜŞÜM?

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki kanuna kısaca ''KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU'' demekteyiz. Çağdaş yaşam standartlarının altında kalmış, ekonomik ömrünü tamamlamış, görüntü kirliliği yaratan, afetler de riskli olabilecek yapıların ve yerleşim alanlarının yaşam kalitesini artırmak afetlere karşı güvenlikli konutlar, ticari alanlar, sosyal alanlar ve kamu alanları inşa etmektir.

Bunların yapılması ile Alanya'daki ekonomik gelişimin önü açılacağı gibi;

- herkes için refah, zenginleşme, yıllardır ihmal edilen GES'ler (Güneş Enerji Santralleri) hem görüntü kirliliği ortadan kaldıracak, hem de sürdürülebilir temiz ve çevreci enerji çözümleri ile elektrik kesintilerine veda edilecektir. Kentsel dönüşümde; geniş sokaklar, parklar, çağdaş mimarili okullar, kamu kurumları, eğitim kalitesini yükseltmiş okullar, modern ve temiz ibadethaneler, spor alanları, kültürel değişim, güvenli konutlar, iş yerleri ortaya çıkacak. Kentimizdeki işsizlik sorununa da kısmen çare olacaktır.

Bunlar yapılırken tarihsel dokuda özenle korunmalı, hatta Alanya'nın geçmiş tarihi ile özdeşleşecek korsanlar dönemi yaşamı, savaşları, Selçuklu Devleti tarafından fethedilmesi mizansenlerini taşıyan aktif bir park alanı yaratılarak yerli ve yabancı turistlerin para harcayacağı alanlar sağlanabilir. Kentsel dönüşüm devlet güvencesi altında olup belediyelerin sorumluluğunda yürütülecek bir projedir. Bu nedenle kişisel kapris ve komplekslerimizden arınarak, 1-2 daire diğerlerinden fazla alayım zihniyetinden uzak durarak, Alanya Belediyesine yardımcı olursak projeye hız kazandırırız. Sonuçta hiç kimsenin cebinden para çıkmayacak.

Bu projede elbette yatırımcı çok önemli bir aktördür. Fakat muhatabımız Alanya Belediyesi olacaktır.

Bu işin lokomotifi olmak, hem hak sahiplerine hukuki ve teknik bilgi vermek, hem de ileride yaşanabilecek sıkıntıların çözümünde Alanya Belediyesi'ne yardımcı olmak amacı ile çok geniş tabanlı Alanya Kentsel Dönüşüm Platformu'nun kuruluşunu tamamlamak üzereyiz. Amacımız yukarıda belirttiğim gibi sizleri hukuki ve teknik açıdan doğru bilgilendirip yönlendirmek ve belediye ile köprü görevi sağlayıp her iki tarafın işini kolaylaştırmaktır. Bu platform herkese açık olup, her kesimden herkes üye olabilir, önerilerde bulunabilir, görüşünü paylaşabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum